Може ли Монфис да развали 100-ия финал на Надал?

от в 01:36 на 17.04.2016
Теодор Кафеджиев

Рафаел Надал достигна своя 100-ен финал в кариерата си. Това стана на "Мастърс 1000" в Монте Карло, който е един от най-специалните турнири в кариерата му изобщо. В историята на тениса в Откритата ера с подобно постижение могат да се похвалят само Джими Конърс, Иван Лендъл, Роджър Федерер, Джон МакЕнроу и Гийермо Вилас.

Испанецът ще се опита да вземе своя девети трофей в Монте Карло и общо 28-и от категорията "Мастърс 1000", а за целта е необходимо да победи №13 в схемата Гаел Монфис.

Той води с 11:2 в преките срещи с Монфис, а в тях с 4:0 на клей и не е загубил сет на червено от него. В същото време Монфис ще играе 24-ия си финал и като за пети път достига до мача за титлата без да загуби сет. Нещо повече - средният му престой на корта в мачовете през седмицата е само 69 минути.

Последната титла в Княжеството за Рафа дойде през 2012-а, когато надви във финала Новак Джокович. Година по-късно серията му от осем поредни титли или 46 мача, бе спряна пак от Ноле във финала.

29-годишният испанец е шестият играч в Откритата ера със 100 финала. Дотук балансът му е 67:32 и при успех ще се изравни с Джокович по титли от тази категория - 28. Само на клей Рафа е с 56 финала - 47 успеха и 8 загуби.

В същото време Монфис ще се опита да стане първият играч извън топ 10 с титла от "Мастърс 1000" след Жо-Вилфред Цонга, който под №15 триумфира в Торонто през 2014-а. Монфис обаче е известен с неумението си да играе под напрежение - във финали има само 5 титли от 24 финала. Срещу играчи от топ 10 пък е загубил 8 от 9 такива битки. Ако спечели в Монте Карло той ще се завърне в топ 10, където за последно се подвизаваше през ноември 2011-а.

Световните букмейкъри дават тотално предимство на Надал с коефициенти около 1,25 при цели 4,00 за Монфис.

Победителят в турнира получава премия от малко над 700 000 евро, а загубилият двойно по-малко.

Началото на битката е в 15,30 часа българско време.