Сензация на Уимбълдън: Федерер загуби след аванс от 2:0 сета и мачбол

от в 19:24 на 11.07.2018

Роджър Федерер пропусна мачбол и преднина от 2:0 сета, за да отпадне още в четвъртфиналите на Уимбълдън. Осмият поставен Кевин Андерсън успя да поднесе една от големите изненади в турнира като надигра швейцареца след 2:6, 6:7, 7:5, 6:4, 13:11.

Това е едва третата загуба на Федерер в 282 мача, когато е водил с 2:0 сета. Предишните са срещу Жо-Вилфред Цонга на Уимбълдън 2011 и срещу Новак Джокович на US Open 2011. В следващата фаза Андерсън очаква Милош Раонич или Джон Иснър.

"До последно си казва да вярвам в себе си. Дадох всичко от себе си и сега съм на върха на щастието," заяви двуметровият Андерсън след битката.

В първия сет Федерер се наложи за 26 минути с 6:2, след като загуби само една точка на на свой начален удар. След почивката Андерсън проби на 15 и поведе с 3:0. Федерер обаче мигновено се върна в битката като след оспорван пети гейм проби и стигна до 3:3. Стигна се до тайбрек, в който Федерер се възползва още от първия си сетбол - 7:5 точки.

При 5:4 в третия сет Андерсън спаси мачбол и след това на свой ред стигна до пробив за 6:5. Той затвори на свой сервис и прекъсна серията от 34 поредни спечелени сета на Федерер на Откритото първенство на Великобритания.

Драмата стана пълна в четвъртата част, когато Андерсън проби за 4:3 и удържа аванса си за 6:4. Общо в тези 10 гейма Андерсън допусна само две непредизвикани грешки.

В петата част при 3:3 Федерер изостана 0:30, но някак съумя да обърне и да спечели важния седми гейм. Веднага след това самият Федерер имаше шанс за пробив за 5:3, но го пропусна. Всичко се реши при 11:11 гейма. Тогава Федерер допусна двойна грешка за 30:40 и след това бе пробит.

Така Надал вече има 1870 точки преднина в ранглистата спрямо Федерер. Ако спечели трофея той ще бъде с 3510. В случай, че Дел Потро стане шампион, аржентинецът ще бъде само на 45 точки от Федерер.

Сензация на Уимбълдън: Федерер загуби след аванс от 2:0 сета и мачбол Георги Христов