Германия се поздрави с първи успех на ATP Cup след победа над Гърция

от в 15:41 на 05.01.2020
Петър Колев

Германия се поздрави с първи успех на ATP Cup след забележителна победа над Гърция, спасявайки шест мач пойнта в шампионския тайбрек на решаващия мач на двойки. Двата отбора се изправиха един срещу друг в сблъсък от група F на вечерната сесия в Бризбейн. И двата тима загубиха своите откриващи двубои на ATP Cup без да спечелят нито един мач - Германия отстъпи на Австралия, а Канада не даде шанс на Гърция.

В мача на вторите ракети на страните един срещу друг се изправиха опитният Ян-Ленард Щруф и 23-годишният Михаил Перволаракис. Първият сет вървеше равностойно до 2:2 гейма, когато младият грък съумя да пробие опонента си от третия опит за 3:2. Отговорът на Щруф не закъсня и след моментален рибрейк резултатът беше изравнен за 3:3. Докато сервираше за оставане в сета при 4:5, ръката на Перволаракис трепна и Щруф успя да затвори сета на севрис на опонента си - 6:4.

Силите на намиращия се под №487 грък не стигнаха да бъде равностоен на по-опитния германец и във втория сет. Световният №35 проби сервиса на опонента си за 3:1 и моментално затвърди за 4:1. Сервисът на Перволаракис отново се пропука и той инкасира втори пробив за 1:5. Щруф затвърди безпроблемно и по този начин донесе първа победа на своя отбор на ATP Cup - 6:4 6:1.

Надеждите на отбора на Гърция за победа бяха сведени до водещия им тенисист Стефанос Циципас, който се изправи срещу ракета №1 на Германия - Александър Зверев, в първия в историята на ATP Cup мач между играчи от Топ 10 на световната ранглиста. В първия сет 21-годишният грък достигна до точки за пробив във всяко едно от подаванията на своя съперник, като във втория сервис-гейм на германеца Циципас проби за 3:1. Безпроблемното затвърждаване на пробива беше последвано от нов пробив за представителя на Гърция, който взе подаването на Зверев след двойна грешка на германеца - 5:1. Световният №6 Циципас затвори сета с гейм на нула - 6:1.

Вторият сет за 22-годииния германец започна отлично след ранен пробив и повеждане с 2:0, но Циципас реализира моментален рибрейк, отново след двойна грешка на Зверев при брейк пойнт и затвърди на нула - 2:2. Последва брилянтно изпълнение на гръка от къса и нова двойна грешка на германеца, които донесоха на Циципас пробив аванс за 3:2. До края на срещата и двамата тенисисти съумяваха да взимат своите подавания и по този начин представителят на Гърция постигна първа победа за своя отбор - 6:1 6:4. Така победителят от сблъсъка между Германия и Гърция трябваше да се определи от мач на двойки.

Image

Двойковият сблъсък се състоя между германското дуо Кевин Кравиц/Андреас Мис и представителите на Гърция на сингъл Михаил Перволаракис и Стефанос Циципас. Първият сет беше изпълнен с много красиви разигравания, като най-доброто от тях беше слайс от бекхенд на Циципас покрай мрежата.

Гръцкият отбор успя да спечели решаващата точка на сервис на противника, за да поведе с 5:3. Спасявайки две точки за връщане на пробива, Циципас и Перволаракис успяха да затворят първия сет - 6:3.

Във втория сет германците Кравиц и Мис, които са шампиони от Ролан Гарос 2019 г., съумяха да пробият сервиса на гърците за 4:2 и не допуснаха изненада до края на сета, затваряйки го с 6:3. Така изходът на срещата между Гърция и Германия беше решен в шампионски тайбрек до десет точки при двойките.

В него след поредица от невероятни разигравания отборът на Гърция поведе с 5:0. Въпреки че гърците достигнаха до шест точки за спечелване на двубоя, силите им не достигнаха да затворят мача и така Кравиц и Мис обърнаха гръцката двойка - 3:6 6:3 [17:15], и по този начин отборът на Германия се поздрави с първа победа на ATP Cup, побеждавайки Гърция с 2:1.

Германия се поздрави с първи успех на ATP Cup след победа над Гърция Петър Колев