Отборът на Канада постигна втора победа на ATP Cup след успех над Германия

от в 07:54 на 07.01.2020
Петър Колев
Отборът на Канада постигна втора победа на ATP Cup след успех над Германия с 2:1 мача. Така Германия приключи участието си на турнира с 1 победа и 2 загуби, а Канада завършва на второ място в групата с 2 победи и 1 загуба и все още има надежда да бъде сред двата най-добри втори отбора в турнира.

Двата отбора се изправиха един срещу друг в мач от Група F на дневната сесия в Бризбейн. Интересен факт преди срещата беше, че и двата тима бяха допуснали загуби от Австралия с по 0:3 мача и бяха постигнали победи срещу Гърция, като победата на Канада беше безапелационна с 3:0, а тази на Германия дойде изключително трудно след драма в мача на двойки - 2:1.

Първи на корта един срещу друг се изправиха световният №35 Ян-Ленард Щруф и №21 в световната ранглиста Феликс Оже-Алиасим. Значително по-опитният германец съумя да пробие своя опонент в четвъртия гейм на първия сет за 3:1. Последва гейм, в който канадецът получи възможност на върне пробива, но не успя да я осъществи. Сетът беше затворен от Щруф след нов спечелен сервис-гейм на опонента и безпроблемно затвърждаване за крайното 6:1 в откриващата част.

Още в началото на втория сет Оже-Алиасим допусна да бъде пробит за 2:1. До края на срещата младият канадец не успя да достигне до точка за пробив на сервиса на своя опонент. Независимо че спаси два мач пойнта на Щруф на собствен сервис при 3:5, представителят на Канада преклони глава пред 29-годишния германец, който осъществи своята четвърта точка за спечелване на мача - 6:1 6:4. Така Германия поведе на Канада с 1:0.

В мача на първите ракети на страните се срещната №7 в световната ранглиста Александър Зверев, който допусна две загуби в първите си два мача на ATP Cup срещу Алекс де Минор и Стефанос Циципас, и световният №14 Денис Шаповалов - осъществил победа срещу Циципас и инкасирал загуба от Де Минор. Мачът започна ужасно за 22-годишния германец, който моментално допусна да бъде пробит за 0:1 след двойна грешка. До края на сета той дори не успя да достигне до точка на пробив в сервис-геймовете на младия канадец, а напротив - след нови две двойни грешки инкасира втори пробив за крайното 6:2 в първия сет в полза на Шаповалов.

Втората част не започна по-добре за Зверев, като след нови два слаби сервис-гейма на германеца и общо четири двойни грешки, 20-годишният канадец осъществи нови два пробива, за да поведе с 3:0. Последва дълъг гейм, в който Шаповалов показа борчески дух и спасявайки две точки за връщане на единия пробив, поведе с 4:0. До края на срещата двамата тенисисти съумяваха да взимат лесно своите подавания и по този начин младият канадец надигра Зверев с категоричното 6:2 6:2 за малко повече от час игра и донесе на своя отбор ценна точка, с която резултатът беше изравнен - 1:1. Изходът на мача между Германия и Канада трябваше да се реши от мач на двойки.

Image

В последния мач на сблъсъка между Германия и Канада се срещнаха шампионите от Ролан Гарос, 2019 г. Кравиц/Мис и канадските представители на сингъл Оже-Алиасим и Шаповалов. Първият сет вървеше равностойно до 2:3, когато канадският тандем проби на нула за 2:4. Сервирайки за спечелване на първия сет, отборът на Канада спаси 2 точки за връщане на пробива и затвори сета след решаваща точка - 6:3.

Втората част беше изключително равностойна, като нито една от двете двойки дори не достигна до точка за пробив и логично се стигна до тайбрек. В него Оже-Алиасим и Шаповалов показаха по-добрата игра и се наложиха за крайното 6:3 7:6(4) и 2:1 в полза на Канада.

Отборът на Канада постигна втора победа на ATP Cup след успех над Германия Петър Колев