Вавринка спечели трилъра срещу Тиафо в Базел; Циципас с труден успех

от в 01:56 на 25.10.2019
Стан Вавринка надделя с изключитечно качествен и вълнуващ сблъсък срещу Франсес Тиафо, за да се класира за четвъртфиналите в Базел. Стан и Франсес изиграха страхотен спектакъл, като в крайна сметка представителят на домакините се оказа малко по-хитър, за да спечели с крайното 6:3 3:6 7:5. За жалост обаче Стан се оттегли от мача си срещу Роджър Федерер на четвъртфиналите поради контузия в гърба, получена в последния гейм срещу Тиафо.

Тиафо определено бавно навлезе в двубоя, а Вавринка само това и чакаше, за да реализира ранен пробив за 3:1, като до края на първата част Стан не сдаде аванса си, помагайки си чудесно и с началния си удар.

Бившият номер три много добре осъзнаваше важността на двубоя, а същевременно и опасността на опонента си. Стан се надяваше на ранен пробив и във втория сет, но американецът измъкна сервис гейма си, продължил над десет минути, като впоследствие той достигна до първите си точки за пробив в мача и се възползва от тях по най-добрия начин, за да дръпне с 3:1.

Макар и да не беше днешният фаворит на публиката, Франсес често изненадваше феновете по трибуните с някое и друго експлозивно отиграване, но и Вавринка не разочароваше, като обратният удар на Стан днес бе на изключително високо ниво.

Все пак той не му помогна да се завърне във втората част, след като Тиафо трябваше да отразява поне една точка за пробив във всяко едно свое подаване до края на сета, но в тези критични моменти представителят на домакините така и не съумяваше да запази хладнокръвие и не се възползваше от шансовете си.

Така се стигна до решителна част, в която и двамата тенисисти заиграха на крайно високо ниво, а при 3:2 Вавринка отново изпусна златен шанс, след като поведе с 0:40 от ретур, но американецът пак намери начин да се задържи жив в мача.

Пропуснатите възможности оказаха своето влияние и при 5:5 бившият номер три даде два поредни скрити мачбола на противника си, но след бекхенд уинър и ас те бяха безмилостно заличени, а скоро Стан отново поведе в геймовете.

Това видимо даде необходимата увереност на Вавринка, който достигна до мачбол в следващия гейм, но след сервис уинър на Тиафо той бе пратен в историята. Въпреки това дойде ред на втори мачбол, като този път американецът насочи топката към бекхенда на противника си, излизайки на мрежата, а това бе и фаталната грешка на младока, защото след поредния изстрел от обратния си удар ,,Stan the Man” най-накрая подобри потресаващата си статистика на реализирани точки за пробив, а с това и излезе победител от този страхотен двубой.

Стефанос Циципас също трябваше да се потруди за мястото си на четвъртфиналите в Базел. Гъркът се наложи над Рикардас Беранкис след 6:7(4) 6:2 6:4.

През първия сет на мача двамата тенисисти си размениха по пробив, преди да се стигне до тайбрек, където литовецът се наложи, но впоследствие Циципас вдигна оборотите и след два бързи пробива на сметката си във втория сет младокът изравни в отделните части.

Оттам насетне Стефанос държа всичко под контрол, след като реализира ранен пробив в решаващия сет, а до края на срещата той бе съвсем категоричен на начален удар, за да се превърне в един от последните осем в швейцарския град.