Шаповалов се справи с Чилич, Медведев обърна Синер

от в 20:49 на 20.02.2020
Петър Колев

Световният №15 Денис Шаповалов се справи с бившия №3 Марин Чилич в три сета във втория кръг на турнира от категория ATP 250 в Марсилия. Така канадецът прекъсна серията си от четири последователни загуби, последната от които дойде в мач срещу Григор Димитров в първия кръг на турнира в Ротердам. Място в 1/4-финалите на турнира намери и водачът в схемата Даниил Медведев, който осъществи обрат от сет пасив срещу 18-годишния Яник Синер.

Мачът започна отлично за 20-годишния канадец, който реализира пробив още във втория сервис гейм на Чилич след няколко невероятно пласирани ретура. Всъщност това беше единственото подаване на хърватина в първия сет, в което той имаше проблеми на сервис. Сервиайки за спечелване на частта, Шаповалов се забърка в неприятности, като се наложи да спасява общо четири точки за връщане на пробива, но в крайна сметка показа хладнокръвие и затвори сета от първия си опит за 6:4.

Вторият сет беше открит с нервен сервис гейм на Чилич, който се оказа в ситуация от 0:40, но намери ритъма на началния си удар, печелейки следващите пет точки и измъквайки гейма. Той спаси още една точка за пробив в петия гейм, но на своя страна не успя да реализира брейк при 4:4 на сервис на Шаповалов. Все пак в гейма, в който канадецът сервираше за оставане в сета, Чилич беше изключително агресивен и се възползва от грешките на по-младия си противник, като по този начин реализира първия си пробив в мача, с което изравни сетовете след 6:4.

Загубата на втората част не повлия негативно на Шаповалов, а даже напротив - той реализира пробив на нула още в първото на подаване на бившия №3 и моментално затвърди за 2:0. Процентът на спечелени точки от първи и втори начален удар на канадеца се подобриха, което не даде шанс на Чилич да бъде конкурентен в сервис геймовете на своя противник. Неговият сервис се пропука за втори път в сета в петия гейм, с което световният №15 поведе с 4:1. Двамата взеха последните си подавания без особени проблеми, с което Шаповалов достигна до крайния успех след точно два часа игра на корта - 6:4 4:6 6:2.

Съперник на канадеца в 1/4-финалите на турнира ще бъде казахстанецът Александър Бублик, който преодоля представителя на домакините Беноа Пер.

Нелека беше и задачата на световния №5 Даниил Медведев, който загуби първия сет от вдъхновения тийнейджър Яник Синер. Шампионът от Next Gen Finals в Милано реализира два пробива и не даде на руснака възможност дори да достигне до точка за пробив в първата част, която младокът затвори за само 24 минути с 6:1.

Напълно контрастни бяха вторият и третият сет на мача, в които Медведев загуби само невероятните четири точки на сервис. Началният удар на италианеца не беше убедителен, като спечелените точки след първи и втори сервис паднаха под 60%. Това позволи на водача в схемата да реализира общо четири пробива в последните две части, което му подпечата победата и мястото на 1/4-финалите на турнира за крайното 1:6 6:1 6:2 за малко под час и половина игра на централния корт в Марсилия.

Следващият опонент на Медведев ще бъде французинът Жил Симон, който се справи със съпротивата на Алиаж Бедене в два сета - 7:6(6) 6:4.