Анализ и жребий на турнира за мъже в Сидни
Обща информация и история на турнира
През тази нощ започва поредният турнир от австралийското тенис турне, целящ да подготви играчите за първия турнир от Големия Шлем в Мелбърн по възможно най-добрия начин.Надпреварата, която предстои да разгледаме, е турнирът в Сидни - събитие, радващо се на дълга история, както и ежегодно участие на тенисисти от световна величина. Първото издание на турнира е през далечната 1885-та година, когато надпреварата е била предимно местна. Тогава австралиецът Уилям Буш Салмън побеждава сънародника си Уолтър Джон Ридъл след обрат с 1:6 6:8 6:3 6:2 6:3. Случвало се е и турнирът да се провежда два пъти през 1932-ра, както и през 1974-та. Някои години турнирът не се е състоял заради Световните Войни или заради липса на организация. Все пак от 1987-ма насам състезанието е постоянно в провеждането си, като играчът с най-много титли от началото на Откритата Ера е бившият номер 1 Лейтън Хюит с четири трофея. В историята на този турнир има и българска следа. През 2014-та година Цветана Пиронкова успява да спечели първия и единствения турнир в кариерата си, тръгвайки от квалификациите, и побеждавайки редица тенисистки от топ 10, при това без да губи и сет в основната схема. Григор Димитров можеше да спечели и мъжкия турнир през 2016-та, когато игра финал срещу Виктор Троицки и беше взел първия сет категорично, но след това последва спад в представянето му. В третия сет Гришо и Троицки играха тайбрек, където на шампионската си точка българинът направи лека грешка, а впоследствие и загуби дългия гейм със 7:9. Миналогодишен победител и защитаващ титлата си е руснакът Даниил Медведев, който започна и тази година убедително с финал в Бризбейн. През миналата година Даниил постигна обрат срещу младия представител на домакините Алекс де Минор след 1:6 6:4 7:5.
А сега нека видим какво ще ни предложи и тазгодишното издание на Sydney International
В турнира се забелязва изобилие на млади звезди, като първите двама поставени са съответно талантливият грък Стефанос Циципас и именно миналогодишният шампион Даниил Медведев. Трети е упоритият аржентинец Диего Шварцман, а четвърти - френският ветеран Жил Симон. Следва миналогодишният финалист Алекс де Минор, шести е Лука Пуй, седми поставен е навлизащият във все по-добра форма унгарец Мартон Фучович, а осми е друг ветеран в лицето на италианеца Андреас Сепи.
Стефанос е 15-ти в света и един от фаворитите за спечелване не само на предстоящия турнир в Сидни, но и на най-големите турнири по целия свят в близкото бъдеще. Сезон 2018 бе времето, когато младокът истински проби в големия тенис. Той достигна до финала в Торонто, надигравайки последователно Доминик Тийм, Новак Джокович, Александър Зверев и Кевин Андерсън преди да отстъпи на тогавашния номер 1 Рафа Надал. Циципас също успя да спечели първия си АТР турнир в Стокхолм, както и нестандартното състезание само за младите - Next Gen ATP Finals, където гръкът не загуби нито един мач. Тазгодишният турнир в Сидни предлага не лош жребий за играчът на бекхенд с една ръка, който на четвъртфинал би трябвало да се изправи срещу осмия оставен Сепи, на полуфинал - срещу Шварцман или Пуй, а на финал - най-вероятно срещу младия си колега Медведев, срещу когото балансът му на мачовете не е особено задоволителен - 0:3. Но дотогава Стефанос има много работа за вършене, който претърпя две загуби от три изиграни мача на Хопман Къп през изминалата седмица.
Даниил Медведев пристига в Сидни търсейки не друго, а именно постигането на дубъл в австралийския град. Руснакът завоюва три титли през изминалия сезон - освен тази в Сидни той спечели и в Уинстън-Сейлъм, както и престижната титла от сериите АТР 500 в Токио, където надигра категорично Кеи Нишикори. От същия съперник Даниил претърпя загуба в три сета вчера, но все пак фактът, че достигна финал в първия си турнир за годината, е показателен, че младия руснак ще търси още по-силно представяне през тази година. Още повече, Даниил преодоля силни тенисисти, макар и връщащи се от контузия, като Анди Мъри и Жо-Вилфрид Цонга. В момента Медведев е 16-ти в света, само едно място след Циципас. На младока може да му се наложи да се изправи срещу миналогодишния си съперник на финала Де Минор още на четвъртфиналите този път, а на полуфинал - срещу един измежду стабилните Симон или Фучович. Като цяло жребият на руснака не е особено привлекателен, като се има предвид, и че може да изпита умора от изминалия турнир в Бризбейн. Все пак той не трябва да бъде отписван толкова лесно, имайки предвид огромния потенциал, с който разполага високият руснак.
Трети поставен е Диего Шварцман. Дребничкият аржентинец направи най-силния си сезон през 2018-та, печелейки турнира от сериите АТР 500 в Рио де Жанейро. Макар и изкусен клей специалист, Диего има и успехи на твърдите кортове, където също играе изключително стабилен тенис, миксиращ защита и атака. В Сидни тази година Диего вероятно ще трябва да се изправи срещу Лука Пуй на четвъртфиналите или талантливият руснак Андрей Рубльов. Четвърти в схемата е неостаряващият французин Жил Симон, намиращ се на 30-то място в световната ранглиста. И Симон, подобно на Шварцман, притежава игра, характеризирана със завидна стабилност и плътност на ударите и от двете страни. Макар и вече в края на кариерата си, французинът демонстрира тенис на най-високо ниво и през 2018-та, когато спечели два трофея от сериите АТР 250 - турнирът в Пуна, както и този на родна земя в Метц. В Сидни 2019, стигне ли дотам, на Жил евентуално ще му се наложи да се изправи на четвъртфиалите срещу страхотни бейзлайнъри като Фучович или местната звезда Джон Милман.
Да разгледаме и тенисистите, намерили място в схемата по по-нестандартен начин
Такива са тенисистите, участващи с уайлдкард, като всички от тях са представители на домакините - познатите вече Джеймс Дъкуърт, Джордън Томпсън, както и младокът с руски произход Алексей Попирин.
Сред квалификантите също има интригуващи имена като испанския ветеран Гийермо Гарсия Лопез, японецът, когото Григор победи през изминалата седмица - Йошихито Нишиока, високият американски бомбардир - Райли Опелка, както и гореспоменатият млад руснак Андрей Рубльов.
Тенисисти, получили право на участие след отказ на свои колеги, са Сам Куери, който заема мястото на Кайл Едмънд, както и друг американец в лицето на Денис Кудла, заместващ Жо-Вилфрид Цонга.
Като цяло ни очаква поредният интригуващ австралийски турнир с неясен победител преди да започне първият турнир от Големия Шлем за сезона!