Без загубен сет: Федерер достигна 11 финал на Уимбълдън (видео)
Роджър Федерер достигна своя 11-и финал на Уимбълдън и общо 29-и в Големия шлем. Шампионът от Australian Open победи Томаш Бердих със 7:6(4), 7:6(4), 6:4. Така в неделя той ще се опита да стане първият тенисист с осем титли на Откритото първенство на Великобритания.
Още по-впечатляващото е, че той така и не е загубил сет в хода на турнира.
В първата част Федерер пропусна удобен аванс от 4:2, за да се стигне до 4:4. И то пробивът за Бердих дойде с двойна грешка на бившия №1. Последва решителен тайбрек, в който Федерер се наложи със 7:4 точки.
След почивката Федерер спаси точка за пробив при 3:3 с изключителен форхенд по късия диагонал. В крайна сметка пак двамата достигнаха до тайбрек. Този път Федерер поведе с 5:1 точки и затвори отново със 7:4.
В третия сет Федерер пропусна точка за пробив при 2:2 и веднага след това Бердих можеше да го накаже като поведе 40:15 в петия гейм. Последваха три сервиса без отговор и проблемите бяха разрешени. Бердих се срина и малко по-късно Федерер решително проби за 4:3, с което приключи интригата.
Така в неделния финал Федерер ще се изправи срещу световния №6 Марин Чилич в опит да вземе 19-и трофей от Голямата четворка. В преките срещи помежду им швейцарецът води с 6:1. Единственият успех на Чилич датира от US Open 2014, когато той спечели с 3:0 сета в полуфиналите и впоследствие взе единствената си титла от Шлема.
През 2016-а двамата имаха драматичен мач тъкмо на Уимбълдън, когато Федерер се наложи от 0:2 сета - 6:7, 4:6, 6:3, 7:6(9), 6:3 в четвъртфиналите.
Играчите с най-много финали в Големия шлем:
29 - Роджър Федерер
22 - Рафаел Надал
21 - Новак Джокович
19 - Иван Лендъл
18 - Пийт Сампрас
16 - Бьорн Борг
Виж още:
▶ Федерер: Никога не съм бил по-добре подготвен за "Уимбълдън"
▶ Федерер вече е №1 по брой победи на Уимбълдън (видео)
▶ Федерер: Без Мирка нямаше да успея - ще спра, ако поиска
▶ Федерер за мача с Гришо: Не беше толкова лесно (видео)
Виж още:
▶ Медведев: В детските си години мразех Роджър Федерер и винаги исках да загуби
▶ Григор: Жалко е, че тенисът стана толкова брутален; никога няма да видим нов Федерер
▶ Раонич: Винаги знаеш какво да правиш срещу Федерер и Надал, но с Джокович нямаш идея
▶ Джокович: Мотивацията ми на корта не е същата след отказванията на Федерер и Надал