от в 09:37 на 20.01.2019
Рафаел Надал показа, че проблемите в бедрото са далеч назад и изнесе една истинска тенис лекция на Томаш Бердих (6:0 6:1 7:6)

Първите два сета се развиха за два пъти по-малко време отколкото тези между Григор Димитров срещу Тиафо, а в тях Бердих взе само  един гейм. Въпреки че мачът започна силно за Бердих и той стигна до точка за пробив още в първия сервис гейм на Надал, предизвикана грешка му попречи да поведе и Надал първи се разписа. В следващите 5 гейма, Томаш взе едва шест точки и след  27 минути на корта матадорът вече водеше с 1:0. Надал поведе набързо и въ втората част с 2:0, а затвърждавайки пробива си и с 3:0. Все пак Бердих поведе 40:0 и въпреки двете си грешки, успя да затвори гейма и така и се разписа за първи път. Последваха два гейма, където Надал изпита доста трудности, но минавайки през равенство във всеки от тях той успя отново да се наложи. Това и го прати на основната линия, за да подава за сета, с което той се справи безпогрешно и така и затвори и този сет в своя полза. Оказалата се последна част беше толкова дълга колкото изминалите две, а в нея все пак Бердих успя да изпоти поне малко Надал. Сетът започна с четири последователни гейма, които сервиращите затваряха на нула. Последва нов гейм с четири последователни точки за подаващия Бердих, но те дойдоха чак след 15:40 за Рафа. Надал отговори с нов чист гейм за 3:3, а матадорът изглеждаше непробиваем. Следващите 4 гейма отново бяха за подаващите, а докато чехът вземаше лесно своето, Надал минаваше през 15:30 всеки път, но не даваше нищо повече. При 5:5 и сервис на Томаш, Рафа имаше два скрити мачбола, но противника му ги спаси и така и си гарантира минимум тайбрек. В подаването на втория света, Бердих имаше аванс от 0:30, който малко по-късно след печеливш удар от форхенд стана и сетбол, но безкомпромисният Надал напомни за себе си и бързо прати частта в тайбрек. Там чехът първи стигна до минибрейк, като това се случи при 3:3, но това беше и последната точка, която Бердих взе в мача и така всичко приключи в полза на Рафа Надал. Любопитно беше как на сервиса на испанеца при 5:4 в тайбрека изведнъж часовника отмерващ времето за изпълнение на начален удар спря, което се случи на няколко пъти и на мача на Шарапова, но никой от официалните лица не реагира, а Бердих се опита да говори със съдията да реши проблема, но той нямаше какво да направи по въпроса.

С победата си Надал си осигури среща с отстранилия малко по-рано днес Григор Димитров, Франсис Тиафо.

Безкомпромисен Рафа изхвърли Бердих и ще се срещне с Тиафо в битка за място на 1/2 финалите В