от в 14:55 на 06.05.2024

Виктория Томова не започна сезона си на клей по желания за нея начин. Първата ни ракета при жените досега е записала едва една победа на червени кортове през тази година и през миналата седмица пропусна 10 мачбола на старта в Мадрид срещу Ксиню Уанг й, но днес българката се върна на победния път, записвайки най-убедителната си победа от известно време насам.

Въпросният успех дойде в пресявките на WTA 1000 надпреварата в Рим, където нашата сънародничка е поставена под номер 6. Първото препятствие пред Томова беше местната представителка Анастасия Абанято, която е 507-ма в световната ранглиста. Томова бе безкомпромисна във всеки един аспект от играта, за сметка на 20-годишната италианка, която допускаше значително повече грешки и така за малко повече от 75 минути игра победи младата си опонентка с 6:3 6:1.

Вики поведе с пробив още в самото начало, но Абанято отвърна с рибрейк, за да намали изоставането си до 2:3. Българката обаче веднага си върна пробива предимство в резултата и нямаше проблеми да затвори първия сет в своя полза. Фаворитката отмъкна още първото подаване на своята съперничка във втората част и оттам насетне беше абсолютно безкомпромисна, губейки само още един гейм до края на мача.

В решаващия кръг я очаква една от най-прогресиращите тенисистки през последните няколко месеца Рената Заразуа (световна номер 103), срещу която е губила единствената им досегашна среща - 3:6 4:6 във втория кръг от пресявките на Ролан Гарос. В случай, че родната ни представителка надвие първа ракета на Мексико, то ще намери място в основната схема!

Експресен старт: Томова загърби загубата с 10 пропуснати мачбола и потегли успешно в Рим! Елеонора Александрова