Елизе Мертенс шокира Симона Халеп в Мадрид след трисетова драма

от в 17:25 на 04.05.2021

Световната номер 16 Елизе Мертенс се класира за четвъртфиналите на Мастърса в Мадрид след трисетова битка срещу Симона Халеп - 4:6 7:5 7:5. Това е втора победа за белгийката над световната номер 3.

Поставената под номер 3 имаше трудности в началото на двубоя, след като още във първия си сервис гейм изостана с 0:40. Румънката съумя да задържи подаването си, а в последвалия сервис гейм на Мертенс дори се добра до пробив и излезе напред в резултата. Халеп затвърди аванса си и поведе с 3:1, но след леки колебания в играта си позволи на Мертенс да възстанови равенството. Халеп обаче изигра чудесен гейм при посрещане и след агресивна игра получи три шанса да поведе отново в резултата с брейк. Световната номер 3 реализира брейка от втория си опит, а до края на сета нямаше проблеми да задържи аванса си.<

>

Вторият сет бе изпълнен с множество пробиви, които двете размениха помежду си. До 3:3 Мертенс и Халеп се бяха пробили по два пъти, преди румънката да прибави нов брейк към сметката си, който щеше да улесни нейната задача по пътя към чистата победа. Мертенс обаче показа борбения си дух и моментално възстанови паритета, а в самия края на частта открадна за четвърти път подаването на съперничката си, с което изравни и общия резултат.<

>

В решаващата част двете продължиха със затрудненията, когато трябваше да затвърдят преднината си след направен брейк. В началните геймове Халеп доминираше със форхенда си и поведе с 3:1, но подобно на втория сет, Мертенс достигна до равенството. Румънката моментално поведе отново с пробив, но белгийката не чака дълго, за да изравни. В крайна сметка, при резултат 6:5 в своя полза, Мертенс изигра солиден гейм на ретур, като успя да парира всяка една атака, която идваше от страна на Халеп и след пореден пробив, подпечата мястото си на четвъртфиналите.<