Гаел Монфис е новият шампион в Ротердам!

от в 18:44 на 17.02.2019
Гаел Монфис спечели финала на турнира в Ротердам след успех над добрия си приятел Стан Вавринка в един от най-качествените и красиви мачове на турнира, а крайният резултат бе 6:3 1:6 6:2. Двамата направиха множество нереални отигравания и спиращи дъха точки в курса на мача, но победителят бе само един, а именно френският шоумен. Гаел ще се изкачи до 23-то място след титлата в Ротердам в понделник.

Стан изостана с 15:30 в първото си подаване, но след това набързо спечели сервис гейма си, с което поведе в първия сет.

Французинът отговори от своя страна с гейм на 30, а в последвалия достигна и до брейкбол след няколко умели изпълнения от защита, а след поредната впечатляваща подобна изява предизвика грешка на съперника си и нанесе първия пробив в мача.

Затвърждаването му бе безпроблемно и след нулево подаване Гаел поведе с 3:1.

Монфис изпълни в последвалия гейм на ретур така наречения ,,slam dunk", заради когото публиката изпадна в екстаз, след като удар на Вавринка закачи мрежата и се вдигна високо. Впоследствие французинът достигна до два брейкбола след множество грешки от ракетата на Стан, който често проявяваше нетърпеливост в изявите си след брилянтната защита на опонента си.

Първият брейкшанс обаче бе отразен след безпощаден форхенд уинър на играещия с уайлдкард тенисист, а втория - след грешка от ретур на Монфис. След две комбинации от мощен първи сервис, последван от форхенд уинър, швейцарецът все пак оцеля в този гейм.

Гаел даде признаци, че пропуснатите възможности са му повлияли, след като в следващия си сервис гейм допусна две нетипични за себе си грешки, но и Стан не съумя да се възползва от тази моментна несигурност на съперника, а скоро геймовете станаха 4:2.

Изненади на начален удар до 5:3 нямаше, когато Вавринка допусна нова порция непредизвикани, а така французинът достигна до два поредни сетбола. Първият бе отразен, но при втория, отново след фамозна защита, Монфис предизвика грешка у озовалия се на мрежата швейцарец, повеждайки в сетовете.

Втората част започна със страхотен гейм на ретур за Стан, който след две качествени размени от основната линия, завършени с мощен форхенд уинър, достигна до два поредни брейкбола. Те пък бяха категорично отразени от французина след два перфектни сервиса. Последваха обаче няколко изключително колебливи отигравания на Гаел, който в крайна сметка инкасира пробив, а той бе затвърден на нула.

Французинът впоследствие допусна огромен спад в играта си. Монфис като че ли просто не знаеше какво да прави на корта, а след страховит форхенд уинър по обратната права Стан реализира двоен брейк за 3:0.

Все пак Вавринка допусна няколко грешки и бе изправен пред точка за връщане на единия пробив, но след чудесна комбинация от силен първи сервис и смач възможността бе отразена. Последва изключително красиво изпълнение от бекхенд смач по късия диагонал на Стан, а след нова грешка на Монфис геймовете станаха 0:4.

Французинът отърва нулата и се записа в сета, като даже имаше две поредни точки за рибрейк при 1:4, но след феноменално разиграване Вавринка спаси първата възможност, а скоро изцяло обърна и подаването си за 5:1.

Тогава Монфис даде индикации за физическо неразположение, след като скоростта на първия му сервис рязко спадна, а движението му по корта изглеждаше ограничено.

Това обаче на разсея Стан, който след няколко превъзходни изпълнения от основната линия спечели сета и предизвика решителен такъв.

Швейцарецът откри третата част с нулево подаване, а след няколко успешни акции на мрежата от страна на Ла Монф той бе изравнен.

Тогава обаче последва сериозен спад в играта на Стан, който допусна три непредизвикани грешки, с което изостана с 15:40 в гейма си. Впоследствие станахме свидетели на уникално разиграване, а в неговия край отново топката на Вавринка се спря в мрежата, с което първият пробив в третия сет стана факт.

Пробивът бе затвърден след няколко топовни сервиса на французина, чиято болка явно вече бе отминала.

Последваха два лесни сервис гейма за сервиращите, когато при 4:2 Монфис отново демонстрира нечовешки умения от защита, а след нова поредица от грешки Вавринка инкасира решителния пробив в мача.

Затварянето на срещата се оказа не особено лесно за французина, който бе изправен пред брейкбол след поредното феноменално разиграване в двубоя. Точката за пробив обаче бе отразена след безпощаден форхенд уинър на Монфис, а след още две точки Гаел вдигна победоносно ръце и стана шампион в Ротердам.