Григор: Очакванията ми за клей сезона са големи, но се стремя да се абстрахирам от тях
Григор Димитров постави отлично начало на сезона си на червено, постигайки безкомпромисен успех над поставения под номер 15 в схемата Николоз Басилашвили на старта на Мастърса в Монте Карло. Въпреки че двубоят завърши с отказване на грузинеца след 47 минути игра, то ние можем да бъдем повече от доволни от представянето му до този етап в сблъсъка. След двубоя първата ни ракета даде интервю пред Tennis TV, в което разказа за начина, по който се чувства в началото на клей сезона, като също така говори обширно за подсечения си бекхенд и ползите от него.
Какви са емоциите да се върнеш отново тук и как се чувстваш при смяната на настилките?
- Бях леко нервен, когато излязох на корта днес. Странно е да играеш в неделя, тъй като започваш турнира си, но сякаш надпреварата все още не е стартирала. С напредването на времето се отпуснах и започнах да се чувствам все по-комфортно. Изключително щастлив съм, че успях отново да играя пред тази публика - без съмнение това бе най-хубавото днес.
Никога не ме е притеснявала смяната на настилката, макар че клеят е една идея по-специфичен. Тази година започнах подготовката си на червено малко по-късно от обикновено, но исках да дам време на тялото си да почине. Също така тук е домът ми, което внася повече комфорт у мен и определено ми помага.
Вече си във втори кръг. Смяташ ли, че си способен да стигнеш до по-напредналите етапи на надпреварата и как оценяваш играта си в момента?
- Винаги по време на първите няколко турнира на клей се опитвам да се изолирам от собствените си очаквания. Израснал съм на червено и знам, че мога да се справям добре на тази настилка. Важното сега обаче е тепърва да надграждам и да остана съсредоточен именно върху това.
Имаш изключително приятен за гледане еднорък бекхенд, който често подсичаш. Какви предимства ти дава изпълнението на слайс?
- Това бе първият удар, който баща ми ме научи да изпълнявам. Особено за тенисистите, които играем бекхенд с една ръка, слайсът е от огромна важност. Независимо срещу кой опонент, ако ти успяваш да го настроиш правилно, да пласираш ударите си на правилните места, то със сигурност получаваш предимство. Стратегически е много важно да знаеш кога да го използваш, също така никога не е лесно да го изпълняваш. Мисля, че през годините и благодарение на множеството изиграни мачове придобих способността да владея слайса добре, и знам, че мога да нанеса щети на съперниците си с него.
Срещу какъв тип играчи слайсът е най-ефективен?
- Не мога да посоча точно определен стил на игра, тъй като най-важното е да избереш подходящия момент. Някои състезатели изпълняват слайс без причина, докато аз винаги го правя с някаква умисъл.
Срещу кои тенисисти не сработва?
- Срещу Роджър. Не, шегувам се, той мрази да играя слайс срещу него. Може би Рафа, защото е левичар и когато топката се движи бавно, той има достатъчно време да се изнесе на форхенд страната и да атакува. Хората с едноръки бекхенди винаги страдаме срещу него, особено на клей.
Кой е мачът, в който смяташ, че най-добре си намерил баланса между слайса и плоския удар?
- Може би двубоят с Даниил Медведев в Индиън Уелс, тъй като тогава успявах драстично да сменя ритъма и да получа преимущество. Тази година срещу Иснър по същия начин подсичах често ретурите си и това ми носеше успех.
Виж още:
▶ Дни след Рафа Надал: Олимпийска шампионка и бивша №1 също обяви отказването си от тениса
▶ Купа "Дейвис" : Ясен е началният час на полуфиналния суперсблъсък между Италия и Австралия
▶ След век чакане: Грийкспор пренаписа историята с шеметен обрат и прати Нидерландия на финал!
▶ Кошмарът на Алкарас се нуждаеше от 10 мачбола, за да приближи Нидерландия до дебютен финал!