Гришо пред сайта на АТР: Трудностите ме направиха по-силен
Григор Димитров не оставя необърнат камък по пътя си. Така от АТР обобщават изявите на най-добрия български тенисист преди дебюта му на финалния турнир на осемте топ играчи в Лондон.
Преди три години Димитров остана в ролята на резерва, но той се поучи от това. "Беше тежко, но това ме направи по-силен и извлякох позитивите от ситуацията," спомня си с усмивка той. "Финалите на АТР са много специално място за всеки. Винаги съм искал да бъда част от тази елитна група. Каква по-добра награда за всеки в края на сезона?", споделя Гришо.
За харизматичния българин дебютът на финалите, е награда не само за неговата отдаденост и постоянство, но и затова да знае кое му се отдава най-добре като спортист. За първи път Димитров проби в топ 10 през юли 2014 заедно с двама други играчи от своето поколение - Кей Нишикори и Милош Раноич. Тогава той спечели три титли, а също и над 50 мача. Така натрупа и ценен опит.
По това време вниманието върху Григор с плавния му бекхенд с една ръка и цялостна постановка на атакуващата му игра, бе некоректно изместено от сравненията с Роджър Федерер и от интереса към личния му живот. "Имаше моменти, когато ситуацията не се развиваше добре за мен, но въпреки това трябваше да продължа да играя и да се състезавам," спомня си Димитров.
Гришо говори и за най-трудните изпитания, пред които са изправени топ тенисистите. "Всички ние искаме преди всичко да се състезаваме. Тренировките понякога са по-важни от всичко друго, за да можеш да се чувстваш достатъчно свеж и мотивиран за предстоящите битки. Започнеш ли да печелиш, толкова повече искаш да продължаваш с победите. А ако загубиш, настъпва краят на света. Ето защо точният баланс е изключително важен."
Прогресът на Григор Димитров с новия му треньор Дани Валверду е видим. Двамата започнаха да си сътрудничат, когато българинът бе изпаднал до №40 в света, а сега той е обратно в топ 10. Специалистът е популярен и от работата си с Томаш Бердих и Анди Мъри. Към техния щаб се присъединяват фитнес специалистът Себастиен Дюран и физиотерапевтът Аздин Буснана.
"Определено Дани и другите в моя отбор паснаха на местата си. Опитваме се да опростим всичко възможно най-много. От работата във фитнеса, до действията ми на корта и извън него.
"Поставили сме си базисни цели - краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Това ми помага да бъда по-постоянен и уверен. Идва момент, когато осъзнаваш, че щом играеш добре, заслужаваш да си сред най-добрите и да ги побеждаваш. Да се научиш да си търпелив е от ключово значение," коментира още българският №1.
В началото на сезона Димитров започна с 16 победи от 17 мача и по пътя към титлата в Бризбейн надигра трима от топ 10 - Доминик Тийм, Раонич и Нишикори. Впоследствие достигна полуфиналите на Australian Open и триумфира на Sofia Open през февруари.
Най-голямата му титла дойде през лятото на "Мастърс 1000" в Синсинати. Наскоро достигна до финала в Стокхолм и отново е близо до това да запише 50 победи в даден сезон. Какво следва обаче?
"Да мисля за 2018 ми изглежда плашещо. Засега съм се фокусирал върху настоящето," обобщава в заключение Гришо, който в понеделник започва от 16,00 часа срещу Доминик Тийм.
Виж още:
▶ Преди финалите в Лондон: Григор кара топ играчите да се съобразяват (видео)
▶ Жребият в Лондон: Григор Димитров е в група с Надал
▶ Състоянието на Надал ще реши всичко
▶ Програмата в Лондон: Григор започва в понеделник
Виж още:
▶ Наградите на ATP: Григор Димитров с шанс да се превърне в любимец на феновете с ваша помощ!
▶ Официално: Григор Димитров за втори път в кариерата си завърши сезон в топ 10 на света!
▶ Финална ранглиста за сезона: Смазващ аванс за Синер; рекорд за Фриц и спад за Джокович
▶ "Не мърдам": Делгадо обяви, че остава с Григор и разкри плана за предсезонната подготовка