Юлия Берберян: Предизвикателството в тениса е да победиш честно
Юлия Берберян ще вземе днес своята награда "Майка“ на Женската тенис асоциация. Това ще се случи по време на третия за годината турнир от Големия шлем Уимбълдън. Учредена е от Джорджина Кларк – майка на 5 деца, с изключително успешна кариера като тенисист, треньор и рефер на световно ниво.
Кларк е и първата жена, съдийствала на финал на Уимбълдън през 1984 година. Юлия, майка и треньор на три дъщери – всички те достигали до първата шестица на световната ранглиста, е шестият носител на наградата.
"Първо искам да уточня, че за тази награда се лобира повече от две години. Съответните хора, които решиха да опитат. В това лобиране аз трябваше да изтъкна и някои други мои дейности – не само това, което се знае в тениса. Тези, които работиха за това да получа тази награда знаят всичко, свързано с мен и моята дейност. Но трябваше да се работи за това тези неща да станат широко достояние. Този процес продължи цяла година.
"И не на последно място – и протестната ми дейност, която също се разчу по света и у нас. Всички тези неща бяха отчетени от Женската тенис асоциация, за да ми бъде присъдена тази награда," коментира Берберян.
Треньорката споделя, че за нея винаги честността в спорта е била на първо място и победата не трябва да бъде на всяка цена.
"В тениса най-много обичам предизвикателството да пребориш другия по честен начин. Предизвикателството да победиш, но не на всяка цена. Предизвикателството да знаеш, че победата е единственото! Тя не е всичко. Тя е единственото, но не на всяка цена. Това е."
Берберян споделя и как трябва да се работи с подрастващите таланти. "не се препоръчва много да говорим на някое дете, че е талантливо, защото по този начин ние го ограничаваме в стереотипа на… ще го преведа от английски, макар да не е много точно, но го ограничаваме в стереотипа на “фиксираното мислене” – Fixed mindset. От другата страна е Growth mindset – това мислене, което се развива и го развива. Защото, когато кажеш на едно дете така и му внушаваш “Ти си талантлив. Това е.” и то започва да мисли с едно фиксирано мислене, че тази негова даденост на таланта му е достатъчна. Но от много отдавна се казва, че успехът е 99% труд и 1% талант. Сега точно за процентите не ги знаем дали са точно така."
Според нея проблемите в българския манталитет са свързани с комунистическия режим и мисленето наложено по това време. Ударите по нашия манталитет и разрухата на ценностите в тези 45 години са катастрофални. Просто понякога се чудя – тези хора тука нещо имат ли в главите?!
"Има ли някой в България, който да вярва, че Валери Симеонов, Каракачанов, Слави Трифонов… това са патриотите… Олелле, този го забравих. Ето ви го пак сега и Гоце, и Корнелия Нинова… Какво правят тези хора?! Защо не вземат да се гръмнат?! Патриоти?!! България?!!! Леле, Захари Стоянов, Христо Ботев, Васил Левски – те се обръщат в гробовете си, ако това са патриотите на България. Замълчете малко! Засрамете се! Не употребявайте тази дума. Тя е свещена. Не ми се говори на тази тема. Не искам да съм патриотка. Не съм патриотка! Аз не съм като тях!"
Ивет Добромирова, terminal3.bg
Виж още:
▶ Берберян: Не са нужни шамари, има други начини да се правят шампиони
▶ Юлия Берберян с престижна награда от WTA
Виж още:
▶ "Уау; наистина?": Гоф не скри радостта си, след като разбра, че е спечелила 4,8 милиона
▶ Григор за ATP финалите: Казвам си, че нещата няма да станат, ако не си се класирал до Париж
▶ "Защо не станеш треньор на Хуркач"?: Офертите към Григор след Laver Cup заваляха (видео)
▶ Отново над установените норми: Пер отложи интервюто си на корта, за да се чуе с майка си