Как Брекзит ще се отрази на парите в тениса?

от в 13:44 на 28.06.2016
Теодор Кафеджиев

Първо дъждът заля кортовете на "Уимбълдън". После и паундът се срина. Тежко.

Тези две събития в тази последователност се случиха в четвъртък и петък, а причините бяха съответно буреносните облаци над "Ол Инглънд Клуб" и референдумът във Великобритания, който отми значима част от и без това не особено впечатляващите на фона на общия награден фонд суми, с които си тръгнаха отпадналите в последния квалификационен кръг на "Уимбълдън".

Дъждът отложи края на мачовете от четвъртък за петък, когато резултатите от т. нар. Брекзит гласуване бяха ясни. Ако това отлагане не се беше случило и мачовете бяха приключили по график, парите от наградния фонд по сметките на тенисистите щяха да са с различни измерения. Еднодневното забавяне означаваше, че британската валута се срина от ставка 1 паунд за 1,49 щатски долара в четвъртък до 1 към 1,37 в петък.

Най-ниските стойности на валутата на Острова за последните 31 години стопиха премията за загубилите от 15 хил. паунда и тя от 22 350 падна до 20 500 долара. За тенисистите, които се интересуваха от съотношението паунд - евро, там тенденцията беше от ставка 1:1,31 до 1:1,24, или, с други думи, загуба от 1,050 евро.

Хералд Мелцер, чийто мач започна в четвъртък и завърши в петък, е един от потърпевшите от референдума. „Щях да си тръгна с 1000 евро повече – заяви световният №107. – За мен 1000 евро са си 1000 евро. Не говорим за 2 евро, така че боли да не ги получиш.“

„Загубихме тези пари за една нощ, без да сме направили нищо – каза белгиецът Яник Мертенс. – За нас решението е лошо, но нищо не можем да променим.“ И докато сривът на паунда ще се отрази и върху фаворитите в основната схема, тези, които се борят в квалификациите, със сигурност ще са най-сериозно засегнатите. „Всяко пени е от значение на това ниво – призна световният №131 Остин Крайчек. – Момчетата, които най-често трябва да минаваме през предварителни кръгове, не печелим големите пари от наградни фондове, така че разликите ни се отразяват. Ние пътуваме много, плащаме за хотели, купуваме си всичко сами…“

Мохамед Сафат, който остана на крачка от това да се превърне в първия египтянин в основната схема на "Уимбълдън", коментира: „Инвестирам в тренировките си парите от наградни фондове. Не оставям и цент за себе си, влагам всичко в тениса. Ако се откажа от спорта, мога да направя много пари като треньор. Мога да стана милионер. Получавам предложения да тренирам деца за по 150 евро на час, но не искам това за себе си. Имам цели и доста хора ме подкрепят. На по-късен етап сигурно ще работя с деца, но в момента в главата ми не са само парите.“

Яна Чепелова спечели последния си мач в квалификациите и вече е в основната схема, което й гарантира поне 30 000 паунда. „Не мисля, че е добре за Великобритания, че няма да е повече в Европейския съюз, а за тенисистите също е лошо, защото се отразява на наградните фондове – каза словачката. – Но ако печелим, оставаме в турнира и може би паундът ще се вдигне в следващите дни…“

В крайна сметка общата ситуация в тениса не се променя особено много. Остава на дневен ред проблемът с недоволството от парите от наградни фондове, които печелят състезателите в квалификациите. Същевременно играчите от топ 100 не усещат толкова сериозни трусове, а по върховете на ранглистата Новак Джокович спечели битката с Роджър Федерер и първи премина границата от 100 млн., спечелени от надпреварите от ATP тура. Ежедневните проблеми в тениса остават същите, а към тях просто се присъедини факторът Брекзит.

7 дни спорт


Форум - Дискусия на живо

Оцени тази статия:
Как Брекзит ще се отрази на парите в тениса? Теодор Кафеджиев
Теми:  
брекзит | наградни фондове

Коментари





Следвайте ни в Facebook