Как Дани Валверду възроди Григор Димитров
Само на 30 години Дани Валверду вече впечатлява с треньорската си визитка. Четири години той работи с Анди Мъри, за кратко помагаше на Томаш Бердих и Хуан Мартин дел Потро, а в последно време се свързва с огромния възход на Григор Димитров. Целта на венецуелеца е да превърне талантливия Димитров от "мини Федерер", както често е определян, в един истински шампион от Големия шлем.
Но как започва всичко за Валверду? С Анди Мъри той се запознава в известна тенис академия в Барселона. През 2008-а година те са преди всичко приятели и дори участват на двойки на АТР турнира в Куинс. Два сезона по-късно Валверду официално влиза в екипа на Мъри, тъй като професионалната му кариера не се развива така както му се иска.
Именно Валверду е дясната ръка на Иван Лендъл при предишния му най-успешен период. Тогава Мъри печели Олимпийските игри в Лондон и US Open 2012, а след това и Уимбълдън 2013. За достойнствата на Валверду свидетелства лично великият Лендъл. "Трудно е да си представите колко важен бе всъщност той. Идваше редовно и ми казваше, че е време да прекратяваме заниманието, а аз исках да продължаваме. Питах го - "Защо мислиш така?" Той ми казваше, че Анди е останал без сили и действително до две-три минути той рухваше на корта. След два-три такива случая започвах да се вслушвам."
Бившата №1 при дамите Линдзи Дейвънпорт също е на мнение, че доскоро Дани Валверду е бил недооценяван в света на тениса. Тя смята, че сред основните му предимства са спокойствието, наблюдателността и цялостният поглед върху общата картина, който му позволява да прави бързи изводи. Освен това Дани съумява да изгражда успешни тактики спрямо всеки съперник.
Интересното е, че една от причините Валверду да напусне Мъри, е заради разногласие с друга бивша №1 - Амели Моресмо и методите й.
След това Валверду се присъединява към екипа на Томаш Бердих, с който работи 18 месеца, след като Иван Лендъл отказва поста. Двамата формират тандем, който просъществува до турнира в Рим през миналия сезон. Тогава Давид Гофен разгроми Бердих с 6:0, 6:0 и двамата решиха да прекратят партньорството си.
Впоследствие Валверду опитва да помогне на Хуан Мартин дел Потро, но това не произтича до дългосрочен проект, тъй като аржентинецът предпочита да е базиран в родината си. Венецуелецът пък живее в Цюрих.
След Уимбълдън 2016 Валверду се заема със следващото предизвикателство - Григор Димитров.
С какво Валверду допринесе за успеха на Димитров и го поведе обратно към топ 10?
Валверду започна да тренира Димитров в може би най-тежкия период за българина. Тогава Григор бе крайно нестабилен и допускаше множество поражения. С новия наставник той постепенно прогресира - достигна полуфинал на "Мастърс 1000" в Синсинати, а след това за втори път бе осминафиналист на US Open. Там го надигра Анди Мъри, който след това го разочарова и на финала на турнира в Пекин.
В подготовката за 2017-а двамата за първи път получиха шанс да поработят по дългосрочния план разработен от Валверду. Резултатите не закъсняха: две титли - в Бризбейн, след серия победи над топ 10 играчи и в София, а на Australian Open Рафаел Надал спря Димитров в петсетов трилър на крачка от финала. В един от най-хубавите мачове изобщо на състезанието в Мелбърн. А най-важното е, че Димитров константно показва ниво, ако не за топ 5, то със сигурност за челната десетка.
Но какво по-точно се измени в играта на Гришо? И тенисистът, и треньорът извеждат две неща - по-добрата концентрацията и съсредоточаването върху простотата в действията на корта. По думите на Валверду неговият възпитаник е страдал от същите проблеми и като младия Роджър Федерер - при твърде големия си арсенал, му е било трудно да избере правилния удар. Тъкмо върху това задание тандемът насочва усилията си.
Валверду разработва универсални подходи за множество ситуации, за да може Димитров да се чувства по-спокоен на корта. И ако преди е правел грешка в тези моменти, то сега той печели тези разигравания.
Натрупващата се увереност помага на Димитров да действа по-търпеливо. Валверду критикува Григор за припряните му действия миналия сезон, когато се е опитвал да атакува неподготвен в желанието си да бъде агресивен. И ефектът е налице - сега той демонстрира важно умение - може да избира точната ситуация, в която да предприеме решително действие, а не просто да възпроизведе удар с всичка сила. Освен всичко в лагера преди 2017-а двамата дисциплинирано са работили и върху физическата подготовка, за да може той да се намира в оптимално състояние за дълги битки.
Разбира се, при Димитров продължава да има проблемни области. В тежките ситуации не винаги успява да сервира на нужното ниво, а и бекхендът му поддава. Достатъчно е да си спомним финала в София, когато той в края поведе с 5:0 и допусна голяма част от аванса му да бъде стопен. Тогава той направи двойни грешки и сгреши поредни бекхенди.
И Валверду, и Димитров обаче са категорични, че това е само първата фаза от техния съвместен проект. Ако всичко върви по план, то от Григор може да се очаква много. Това потвърди и Рафаел Надал след полуфинала на Australian Open помежду им. Тогава испанецът изрази мнение, че със сигурност българският спортист ще се сдобие с титла от Големия шлем.
Виж още:
▶ Дани Валверду: Григор трябва да се концентрира върху оръжията си
▶ Валверду преобрази Григор Димитров
▶ Дани Валверду се закани: Australian Open е само началото
▶ Григор Димитров: Това е най-емоционалната ми титла, целта е Лондон!
▶ Дани Валверду: Казвам на Григор това, което не иска да чуе (видео)
Виж още:
▶ Наградите на ATP: Григор Димитров с шанс да се превърне в любимец на феновете с ваша помощ!
▶ Официално: Григор Димитров за втори път в кариерата си завърши сезон в топ 10 на света!
▶ Финална ранглиста за сезона: Смазващ аванс за Синер; рекорд за Фриц и спад за Джокович
▶ "Не мърдам": Делгадо обяви, че остава с Григор и разкри плана за предсезонната подготовка