Какво научихме от Ролан Гарос 2019?
С втория турнир от Големия Шлем през сезон 2019 вече зад гърба ни, е време за равносметка, а ето и какво научихме от тазгодишното Открито първенство на Франция:
- Рафаел Надал все още е ,,Краля на клея": Рафа не отстъпва трона си! Макар че испанецът започна клей сезона по нетипичен за себе си начин след загуби на три поредни полуфинала съответно от Фабио Фонини, Доминик Тийм и Стефанос Циципас, ,,Матадора" успя да направи силен турнир в Рим, който му даде необходимата увереност за Ролан Гарос. Именно на червените кортове в Париж Рафа показа най-доброто от себе си, губейки едва два сета в рамките на цялата надпревара. На финала той игра за втора поредна година срещу Доминик Тийм, срещу когото левичарят си отмъсти заради загубата си в последователни сетове на турнира в Барселона. След като загуби втория сет с 5:7, Надал профуча през съперника си, давайки му едва два гейма до края на двубоя. По този начин майорканецът завоюва и рекордния си 12-ти трофей на Ролан Гарос, както и 18-тия си такъв на турнирите от Големия Шлем.
- Роджър Федерер все още е безспорно сред най-добрите: На 37 години швейцарецът продължава да впечатлява света на тениса все повече и повече. ,,Маестрото" избра този сезон да играе на землените кортове за пръв път от три години насам, като той достигна до четвъртфиналите на двата Мастърса в Мадрид и Рим, както и до полуфиналите на Ролан Гарос, където все пак бе спрян от Рафаел Надал. Фактът, че Федерер се справи толкова добре на най-недолюбваната си настилка през последните години, може да означава, че ни очаква същинска доминация от негова страна през сезона на трева.
- Доминик Тийм затвърди позицията си на ,,Принца на клея": Австриецът и тази година доказа защо мнозина специалисти го определят като втория най-добър тенисист на червени кортове след Надал. ,,Доминатора" защити финала си от миналата година, като той бе уверен в рамките на целия турнир, а на полуфинал победи претендента за Календарен Шлем - Новак Джокович, в пет сета в истински трилър. Доми също така показва, че той може да бъде считан за фактор не само на клей надпреварите, но и на турнирите, провеждащи се на другите настилки, след като по-рано през сезона той спечели първия си трофей от сериите ,,Мастърс 1000" именно на твърдите кортове в Индиън Уелс, а през изминалата година бе на крачка от това да победи Рафа на четвъртфиналите на ЮС Оупън.
- Вавринка отново доказа, че е тенисист за големите мачове: Както Новак Джокович определи швейцареца преди финала им на ЮС Оупън 2016 (който бе спечелен от Стан), Вавринка е тенисист за големите мачове. Той неминуемо доказва това, като от 2013-та до 2017-та (преди контузията си в коляното) швейцарецът почти без изкючения достига крайните фази на турнирите от Големия Шлем. ,,Stan the Man" също така е прозвище, което Вавринка получи благодарение на успехите си в големите мачове през този период, когато той побеждаваше Новак Джокович, Рафаел Надал, Роджър Федерер и Анди Мъри, а по време на тазгодишния Ролан Гарос той за сетен път доказа, че е изключително труден за побеждаване в Мейждърите, като той отстрани Стефанос Циципас в пет драматични сета на осминафиналите. Специалистите считат този мач и за най-добрия такъв за този сезон, а Циципас бе съкрушен след загубата си.
- Женският тенис става все по-непредвидим: С видния залез на Серина Уилямс, която неизменно доминираше женския тенис през последните 15-тина години, много други тенисистки се превръщат една след една в претендентки за най-големите надпревари. През тази година станахме свидетели на изключително непредвидим финал в Париж, като в последната среща на надпреварата една срещу друга се изправиха Ашли Барти и 19-годишната Маркета Вондрушова. Фаворитките отпадаха една след друга по-рано в турнира, а множество нови звезди изгряха на небосклона като 20-годишната София Кенин, отстранила Серина, както и 17-годишната Аманда Анисимова, която бе спряна от шампионката Барти на полуфиналите. Всичко това е една явна предпоставка за вълнуващите времена, които ни очакват в WTA тура.
- Григор Димитров е на правия път: Макар и да загуби едва в третия кръг на Ролан Гарос, Григор демонстрира израстване в представянето си. Българинът вече е под опеката на Радек Щепанек и Андре Агаси, които са се заели с трудната задача да извадят Димитров от дупката, в която е изпаднал той през последната година. Все пак индикации за това има, след като Гришо измъкна два тежки петсетови двубоя на старта в Париж, които може би щяха да бъдат загубени през миналата година от първата ни ракета, а в третия кръг той загуби в три тайбрека от Стан Вавринка, като все пак Григор имаше и достатъчно шансове той самият да се поздрави с трисетовата победа. Не бива да забравяме, и че Вавринка се представя именно най-добре на тези турнири, както и че той може да се позовава на огромния си опит по време на най-ключовите моменти на двубоя. Българинът обаче показа агресивен, красив, вълнуващ тенис, който напомни за най-добрите му години, а на нас ни остава да се надяваме, че той ще направи един наистина запомнящ се сезон на трева!