Карлос Моя вярва, че Голямата четворка е в миналото
На път към финала на "Уимбълдън" Милош Раонич получи кратък курс по спортна психология за напреднали. Лекторът беше Карлос Моя - не толкова треньор, колкото инструктор на канадеца.
"Главната цел беше да убедя Милош, че тази работа с Голямата четворка е минало", признава испанецът. Но дали това е обосновано заключение или пожелателно мислене? Преди четвъртия турнир от Големия шлем отговорът и на двата въпроса е "да".
Хронично контузеният Рафаел Надал дори не успя да стигне до Лондон, след като отпадна в третия кръг на "Ролан Гарос". Новак Джокович, който преди "Уимбълдън" беше действащ шампион и в четирите турнира, сензационно падна от Сам Куери, което отвори шанс за Раонич да стигне до финала, като мине през Роджър Федерер. Едва последният оцелял от това статукво - Анди Мъри, защити честта на суперзвездите, като спря Раонич на финала - 42-ра титла за Голямата четворка в последните 46 турнира от Големия шлем.
"Всеки знае, че Стан Вавринка би Джокович на финала на "Ролан Гарос" миналата година, но продължаваше да се говори, че четиримата контролират тениса. За мен изобщо не е така", твърди Моя.
Надал успя да се завърне на корта за олимпийските игри, а Федерер си взе почивка до края на годината, за да си лекува коляното. Джокович пък започна да губи прекалено често. Мъри прави блестящо лято, но дали ще успее да задържи нивото си за по-дълъг период от време?
"Джокович и Мъри наистина са доста пред останалите. На другите момчета им остава да са там и да вярват, че нивото на двамата ще падне. Те не са непобедими, въпросът е кой ще го направи", казва Моя.
Като способни на това вече се показаха Сам Куери, Раонич, Кей Нишикори, Вавринка и Марин Чилич. Очаква се скоро към тях да се присъединят младите Доминик Тийм и Александър Зверев. Но с годините тенисът се превърна в спорт за опитни. Технологиите при изработката на съвременните ракети и топки, както и нововъведенията по отношение на поддържането на физическата форма, дават шанс на тенисистите да блестят до над 30-годишна възраст.
"Когато играех аз, се смяташе, че ако на 21 или 22 не си спечелил турнир от Големия шлем или не си в Топ 10, най-добре да забравиш плановете си да ставаш голям играч. Мисля, че това, което едно време бяха 20-годишните, сега са тези на по 25-26. Затова казвам на Милош, че най-добрите му години тепърва предстоят", твърди Моя. Сред играчите на тази възраст е и Григор Димитров. През 2014 г. той детронира Мъри и стигна полуфинал на "Уимбълдън", където загуби равностоен мач с Джокович. Вече на 25, той признава, че статутът му на Бейби Федерер изобщо не му е помагал.
Според Моя половината от работата по детронирането на член на Голямата четворка е в това да повярваш, че тя не съществува.
"Когато прекараш известно време с един играч, го опознаваш по-добре. Затова знаех, че Милош е готов да го направи", казва Моя. Същото твърди и Куери, който сензационно детронира Джокович в Лондон.
"Те до такава степен се отличават от другите, че когато излезеш на корта срещу някого от тях, си мислиш, че си в беда. Така беше и с мен до момента, в който не се отпуснах на корта и не осъзнах, че всъщност и аз съм в състояние да играя тениса, който мога, срещу самия Джокович. През повечето време усещах, че ме надиграва, но това ме караше да се чувствам като №2 в света, което пак е нещо", признава американецът.
Малко са хората, които подхващат приказките на Моя, че Федерер и Надал вече никога няма да са тези титани, които помним от предишните години. Уважението към тях е прекалено голямо. Но последната титла на Надал от Големия шлем е от 2014 г., а на Маестрото - от 2012 г. Мъри е във възход - той прибави към втората си титла от "Уимбълдън" и втори златен олимпийски медал, но, от друга страна, британецът остава най-неуспешният член на Голямата четворка с едва три титли от Големия шлем. Доста близо зад него е Вавринка - 2 титли и позиция на №3 в света. Стан обаче вярва в Голямата четворка.
"Ние ги поставяме пред нас заради постоянството им. То е невероятно", твърди Вавринка. Но други са на мнение, че несполуките на Джокович през лятото дават надежда на останалите.
"Не бих казал, че вратата е широко отворена, но е най-малкото напукана. Сянката, която хвърлят върху останалите, е дебела, но момчетата вече започват да се съвземат", смята Джон Иснър. Но първо трябва да се разбере с Джокович, който е склонен да отстоява позициите на четирите суперзвезди.
"Ние сме наясно, че това положение няма как да продължава вечно. Някой ще се намеси, но кога ще стане -по-рано или след няколко години - никой не може да каже. Това, което знам, е, че ние четиримата бяхме най-постоянните през последните години", казва №1 в света. Пол Анакон също смята, че е прекалено рано да се отписват големите. Той беше треньор на Пийт Сампрас по времето, когато Федерер се опитваше да го измести от върха.
"Хората казваха, че той никога повече няма да спечели голяма титла. Тогава обаче той отново срещна Агаси на финала на US Open през 2002 г. и го победи, за да вземе рекордния си 14-ти трофей - казва Анакон. - Когато говорим за хора, които са сред най-великите в историята, винаги трябва да сме наясно, че могат да направят още нещо. Затова е трудно да прогнозираме кога ще е краят им."
"Тема Спорт"
Виж още:
▶ Моя: Загубата от Джокович в Париж съкруши и последните надежди на Рафа за завръщане
▶ "Има влошаване": Карлос Моя разкри, че Рафаел Надал все пак може и да не играе в Париж
▶ Моя за завръщането на Надал: Резултатите са далеч от желаното и не сме свикнали на това
▶ Карлос Моя: Първото място в света не е сред целите на Надал