Мариана Ненова: Напрежението върху децата е по-голямо в днешно време

от в 15:37 на 11.06.2016
Георги Христов

Мариана Ненова има привилегията да ръководи един от най-успешните тенис клубове в България – СК „Дема”. Тя е член на УС на БФТ и на Комисията по тенис за ветерани към Европейската тенис федерация. По време на държавното първенство до 12 г. “DEVIN CUP” г-жа Ненова се съгласи да отговори на няколко въпроса за сайта на БФТ.

- „Дема” е един от най-добрите в страната. Как се достига до това ниво?
- С много лична саможертва. Това е една сериозна инвестиция, която е неблагодарна. Хубава е каузата, че работим за спорта, за децата, за здравето на хората. Разбира се е нужно желание, познание и старание.

- Двама от най-перспективните ни състезатели при жените и при мъжете Изабелла Шиникова и Александър Лазаров са ваши състезатели. Представянето им през последните месеци е доста успешно...
- Нашата подкрепа се свежда чисто до моралната страна. Изабелла е изградена от нашия треньор Христо Груев, но отдавна тренира и се състезава професионално извън България. Връзката им, обаче, не е прекъсната. Поддържат контакт преди и по време на турнири. С Алекс Лазаров отскоро ни свърза желанието на баща му, с когото сме израснали от деца, да играе за нас. Можем само да го подкрепяме, както и се опитваме. Разбира се основната работа и причината за резултатите е лично на техните треньори, на родителите им, които в момента се грижат за тях и понасят голямото напрежение от организацията на живота на такъв професионален състезател. Бихме искали и сме готови да продължим да ги подкрепяме с каквото можем. Гордеем се с техните резултати. Много сме щастливи, като чуем, че печелят, а вече дори можем да ги видим и на телевизионния екран.

- Стараете се да организирате различни прояви по време на самите състезания като „Академия за родители”. СК „Дема” ще бъде домакин на още две престижни надпревари това лято – турнир до 16 г. на Тенис Европа и до 18 г. на Международната тенис федерация. Предвиждате ли подобни събития и за тези състезания?
- „Академия за родители” е една нова инициатива. Също е доста тежка за организиране, защото ние, българите като нация не сме настроени да получаваме знания от всеки. Мисля, че пътят за правилното развитие на децата е чрез образоването на родителите, на треньорите. Федерацията прави много за образованието на треньорите. Напоследък има много курсове, които вдигат нивото. Но трябва много продължителна работа, за да стигне това до промяна в манталитета, в поведението, в мозъците на треньорите. Същото е и с родителите. Всеки има правото и основанието да има собствена визия за отглеждането на детето си. Ние можем само да подберем есенцията от нашия опит през годините, за да им спестим някои от проблемите, да не бъде всичко опит-грешка. Ако можем да получим нещо готово, не трябва да се отказваме от него. Засега нямаме идея да правим подобни кампании по време на международните турнири, защото аудиторията е много различна. Изисква се друг подход. Ако има подобни идеи, по-скоро трябва да бъде на ниво Федерация с лектори от ITF, което не може да се организира отсега за тази година. Но не е невъзможно да го мислим занапред.

- Вашата състезателка Денислава Глушкова, която игра финал на първенството и на сингъл, и на двойки е част от проекта „3Т”. Какви са ползите за децата от тази програма?
- Програмата осигурява на децата нещо, с което нито едно поколение състезатели, не е разполагало досега. Винаги е липсвало на българските деца, но има още страни от подготовката, които трябва да се допълнят, за да не получим обратен ефект от това прекрасно начинание. Това е в ръцете на Федерацията, на треньорите, на клубовете. Трябва да работим в посока, така че да натрупваме, да градим, а не да претоварим децата и да им създадем допълнителен стрес.

- Колко деца тренират в СК „Дема”?
- Бройката деца, които тренират при нас постоянно е плаваща. Активни състезатели имаме над 50, картотекирани са повече. Има стотици деца, които минават през клуба по различни програми и не се връщат, за съжаление. Практиката показва, че всичко, което предоставяме безплатно, не се оценява достатъчно добре. Надяваме се времето да промени резултата от тази практика.

- Намирате ли промяна в децата, които тренират тенис днес и преди години?
- Фокусът в днешно време е друг, напрежението е много по-голямо. Много по-рано започваме да ги притискаме. На 10-12 години резултатите идват не толкова от качества, колкото от претренираност, което не е добре, но това е черта изобщо на нашия тенис. През 90-те и преди това, когато имам повече опит като треньорка, подборът беше между всички деца, които искат да спортуват, сега подборът е между тези, които могат да си платят. Това силно ограничава качеството. В никакъв случай не казвам, че децата, които играят сега са по-ниско качество, но ние пропускаме много други талантливи деца, които не могат да си осигурят тренировки.

Именно в тази връзка Българската федерация по тенис и Министерството на младежта и спорта за втора поредна година ще организират програмата „Тенисът - спорт за всички”. През 2015 г. в проекта се включиха над 800 деца на възраст между 6 и 12 години, които имаха възможност да се запознаят с този спорт и да тренират тенис напълно безплатно.


Форум - Дискусия на живо

Оцени тази статия:
Мариана Ненова: Напрежението върху децата е по-голямо в днешно време Георги Христов
Теми:  
мариана ненова | ск дема | тк дема

Коментари





Следвайте ни в Facebook