Монфис без победа от февруари 2020-а насам, Нишикори продължава служебно

от в 22:03 на 11.05.2021
Тея Кръстева

Световният номер 15 Гаел Монфис не успя да запише първа победа от февруари 2020г. насам, след като днес отстъпи в драматичен сблъсък, продължил близо 3 часа, и 6:4 5:7 6:4 на италианеца Лоренцо Сонего още на старта на Мастърса в Рим. Французинът се намира в серия от 8 поредни загуби, като последният му успех дойде в четвъртфиналната фаза на надпреварата от категория ATP 500 - Dubai Duty Free, през миналата година след победа над унгареца Мартон Фучович.

Днешната среща започна с колебливи изпълнения и на двамата тенисисти зад основната линия, като италианецът и французинът си размениха общо 5 пробива. Монфис на два пъти изоставаше с брейк пасив и въпреки че съумяваше да се завърне в резултата, при 4:4 неговите сили не стигнаха и инкасирайки нов пробив за 5:4, 34-годишният французин предаде откриващия сет.

Втората част не спести силните емоции на тенис почитателите. Сонего бе набрал скорост, за да поведе с 3:2, а след това евентуално да затвърди преднината си за 4:2, въпреки че пред италианеца се изправи тежката задача да отразява три последователни точки за рибрейк. Тогава обаче Монфис показа истинска воля, възвръщайки тотално интригата в срещата - 4:4. Двамата тенисисти предложиха изключително качествен тенис, а при 5:6, когато 26-годишният италианец сервираше за оставане във втората част, ръката му трепна и Монфис напълно възвърна паритета в отделните сетове - 1:1.

И заключителният сет предложи драма до последните минути. Частта стартира критично за световния номер 15, който инкасира ранен пробив и изоставане с 3:1. За пореден път обаче французинът демонстрира, че не е готов да се предаде, възвръщайки равенството - 3:3. При 4:3 Лоренцо Сонего извика медицински екип на корта, след като получи крампи, а след това мигновенно открадна подаването на своя съперник, чиито сили бяха към своя край. Така след 2 часа и 47 минути игра точката в мача бе сложена и италианецът продължава към втория кръг на турнира във Вечния град, където ще се изправи срещу своя сънародник Джанлука Магер.

След края на мача Монфис поздрави своя съперник за победата, като го определи като по-добрия играч от двамата тенисисти, само че го обвини в неспортсменско поведение, когато в третия сет италианецът Сонего извика медицински екип на корта и наруши ритъма на игра на французина.

А днес към осминафиналите на Мастърса в Рим продължи японецът Кей Нишикори след отказване на неговия опонент Пабло Кареньо Буста.

Монфис без победа от февруари 2020-а насам, Нишикори продължава служебно Тея Кръстева