Надал спечели US Open за четвърти път, доближи се максимално до Федерер

от в 04:05 на 09.09.2019
Tennis.bg

Рафаел Надал триумфира за четвърти път на Откритото първенство на САЩ. Испанецът победи Данил Медведев на финала в Ню Йорк със 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 след близо пет часа на корта. За Матадора това е титла №19 в турнирите от Големия шлем и по този показател той изостава само на Роджър Федерер, който е с 20.

Освен всичко Надал вече има пет титли от Шлема, след като навърши 30 години и по този показател вече е лидер в Откритата ера на тениса. Общо в кариерата си бившият №1 достигна 84 титли, а четири от тях са през 2019.

Медведев започна добре. Той поведе с пробив за 2:1, но последва мигновен рибрейк за 2:2. В края на тази част Рафа отново проби за 7:5. След почивката Рафа проби за 4:2 и след това оползотвори този си аванс за преднина от 2:0 сета.

В третата част Надал поведе с пробив за 3:2 и сякаш титлата му бе в кърпа вързана. Не така мислеше двуметровият руснак, който първо направи рибрейк за 3:3, а след това пак проби за 7:5 в своя полза.

В четвъртия сет играта бе равностойна до 4:4. Тогава Медведев затвори на нула подаването си и застави испанеца да сервира за оставане. В този момент двуметровият гигант пречупи своя именит съперник и вкара мача в пълния му формат - 6:4.

Всичко в мача се реши при 2:2 гейма в петия сет. Тогава Медведев поведе 40:0 на свой сервис и въпреки това допусна да бъде пробит!

С успеха си Надал продължава да бъде убедителен лидер в годишната АТР Race с преднина от близо 2000 точки пред Новак Джокович. Това го прави фаворит да завърши и сезона на върха в световната ранглиста.

Следващото участие на Надал ще бъде на АТР Мастърс 1000 в Шанхай през октомври.