Най-дългите мачове: Тенис маратоните, които промениха историята и правилата на играта
Дългите пети сетове вече са в историята, а с това и възможността да видим кой знае колко продължителни мачове в Големия шлем. Вероятно обаче тайбрекът в петия сет никога нямаше да бъде въведен, ако през годините нямаше няколко сериозни тенис аномалии, които разбъркаха много сериозно програмите на турнирите от Големия шлем. До голяма степен името на виновника за промяната в правилника може да бъде назовано, имайки предвид, че Джон Иснър беше участник в 2 от тези исторически мачове.
208-сантиметровият американец разполагаше с най-силния сервис в Тура, но високият му ръст определено не беше предимство в играта от дъното на корта и пробивите бяха огромна рядкост в неговите мачове, което обичайно водеше до сериозни тенис маратони, когато той беше на корта.
Нашата цел в този материал е да ви запознаем точно с тези рекордно продължили срещи, които промениха цялата история на спорта, а подобни интересни статистики винаги бихте могли да намерите на TennisStats - уебсайт, посветен на предоставянето на изчерпателна статистика за ATP/WTA играчи на сингъл и на двойки, както и данни за асове, двойни грешки и др.
Най-дългият мач в историята на тениса:
Разбира се, става въпрос за легендарната битка между Джон Иснър и Никола Маю, която се състоя в първия кръг на Уимбълдън през 2010-та. Зрителите на корт номер 18 станаха свидетели на същинска тенис лудост, тъй като срещата продължи в рамките на цели 3 дни, а последният сет отне 8 часа и 11 минути. Двамата тенисисти бяха на прага на изтощението, а изведнъж погледите на всички тенис фенове се впериха точно в тяхната битка и дори посещението на кралица Елизабет II не получи вниманието, на което се радваха двамата гладиатори.
В крайна сметка Иснър проби за 70:68 гейма в петата част и можеше да се строполи на корта, за да отпразнува сякаш е спечелил титлата в турнира. Самата битка продължи общо 11 часа и 5 минути, като всеки един от играчите отбеляза рекордните над 100 аса (113 на 103 за Иснър), а цялата драма се разви в рамките на 3 различни дни.
Организаторите пък проведоха специална церемония, с която да овековечат момента. В крайна сметка победата на американеца се оказа пирова, защото той нямаше нито ден почивка и веднага трябваше да се изправи срещу Тимо Де Бакер, като Иснър не можа да направи нито един ас и спечели общо 4 гейма в един мач, който надали щеше да доиграе, ако преди това не беше преминал през всичко това.
Маю пък трябваше да преглътне двойно разочарование, тъй като френският квалификант беше спечелил 24 точки повече от своя съперник, но и това се оказа недостатъчно. Съдбата на всичкото отгоре си направи много жестока шега с французина, защото той отпадна в първия кръг и на надпреварата при двойките, където с Арно Клеман също трябваше да играе един и същ двубой в рамките на 3 дни (този път единствено заради лошото британско време), само за да отстъпят на Колин Флеминг и Кен Скупски.
Какво доведе до промяната на тенис правилата?
Изминаха точно 8 години, за да станем свидетели и на втория също толкова необичаен мач на Уимбълдън с участието на Джон Иснър. Гигантът достигна до полуфиналите през 2018-та и се изправи срещу друг майстор на началния удар - Кевин Андерсън. Всичко това предвещаваше дълга и оспорвана битка, но двамата дори надминаха първоначалните очаквания и се пробиха общо веднъж в рамките на първите четири сета, а петата финална част завърши с 26:24 гейма в полза на южноафриканеца.
Това забави неимоверно другия полуфинал между Рафаел Надал и Новак Джокович, който беше изигран в рамките на два дни, което на практика отне почивния ден на "Джокера" преди финала, но това не спря сърбина към трофея, а и трябва да отчетем обстоятелството, че Андерсън беше играл 6 часа и 36 минути игрово време. Тогава очевидно на организаторите им писна от трудностите, които им създаваха играчи като Иснър и улесниха значително телевизиите, въвеждайки правилото за тайбрек в 5-ия сет, а не след дълго същото направиха и другите "мейджър" състезания
А какъв е рекордът при дамите?
Тук трябва да се пренесем цели 41 години назад, а нашето пътешествие във времето ни отнася в Ричмънд, Вирджиния. Тогава първият кръг на турнира ни предлага историческия двубой между Вики Нелсън и Джийн Хепнър, който може да завършва с напълно обичайния резултат от 6:4 7:6(11) в полза на Нелсън, но тези два сета отнемат цели 6 часа и 31 минути.
Това се дължи на поставянето на един рекорд, който никога няма да бъде подобрен с оглед на съвременния вид на играта, тъй като двете правят 29-минутно разиграване, в което си разменят общо 643 удара и само този факт може да ни даде ясна представа в какъв стил е протекла цялата среща.
Виж още:
▶ Григор Димитров - Новак Джокович ще е най-възрастният Мастърс полуфинал в историята
▶ Възрастта е само число: Ето кои са най-възрастните тенис шампиони в историята (статистика)
▶ Тенис феномен: Алкарас счупи още един рекорд на Голямата тройка след титлата си в Ротердам
▶ Балкански рекордьори: Григор и Джокович са играчите с най-много поредни седмици в топ 100