от в 10:58 на 08.10.2024

Виктория Томова започна успешно участието си на WTA 1000 надпреварата Ухан. Българката сътвори същински тенис подвиг, отразявайки три поредни (общо 4) мачбола, за да победи 20-годишния американски суперталант Ашлин Крюгер, с 1:6 7:6(8) 7:5 за 2 часа и 37 минути игрово време, а по този начин оформи сблъсък със световната номер 4 и шампионка от последната WTA 1000 надпревара в Пекин - Коко Гоф.

Срещата започна положително за българката, която имаше брейкбол пред себе си още в първия гейм на мача. Това обаче се оказа един от малкото хубави моменти за Вики в следващите минути, тъй като играта на българката претърпя сериозен спад, а младата американка показа защо в последните седмици победи състезателки от ранга на Наоми Осака, Дона Векич и Мира Андреева, пробивайки на два пъти нашата първа ракета и така затвори откриващия сет за само 30 минути игрово време - 6:1.

Втората част започна много по-добре за нашата сънародничка, която повши силната на ударите си, а това доведе до повече грешки от ракетата на амриканката. Това позволи на Вики да пробие още във втория гейм и поддържаше безпроблемно аванса си до 5:2 в своя полза, когато изведнъж световната номер 65 заигра на максимален риск и това я изведе до изравняване на резултата при 6:6, което провокира изиграването на тайбрек.

Дългият гейм започна обещаващо за Вики, която поведе с минибрейк за 2:1, ала Крюгер бързо обърна нещата в своя полза и дори разполагаше с 3 поредни мачбола при 6:3. Българката обаче показа страхотен характер и отрази общи 4 точки за спечелването на мача пред своята съперничка, а накрая се възползва от своята първа възможност и вкара мача в трети решителен сет.

Там америкнката реализира ранен пробив, но последва незабавен рибрейк, а двойните грешки на Крюгер надминаха една дузина и Томова имаше възможност да сервира за мача при 5:4 в своя полза.

20-годишната тенисистка показа, че е "костелив орех" и съумя да спаси 2 поредни мачбола, за да изравни резултата за 5:5, ала нашата сънародничка изглеждаше по-готова за победата отвсякога и спечели следващите два гейма, за да се поздрави с най-паметния обрат в своята кариера.

Обратът на обратите: Томова спаси 3 поредни мачбола и сломи голямата надежда на САЩ в Ухан! Елеонора Александрова