от в 06:33 на 23.01.2019
Наоми Осака днес в ранните часове на деня надделя над шестата поставена Елина Свитолина. Срещата продължи около 80 минути, а японката диктуваше събитията на корта почти през цялото време. Наоми показа по-добри показатели от украинката в почти всеки аспект, освен от гледна точка на непредизвиканите грешки, където тя реализира цели 25 срещу едва 16 на Свитолина, но за това имаше и  съвсем логично обяснение, тъй като през целия мач четвъртата в света Осака беше много по-атакуваща и търсеше да завърши точката, като това се вижда и в близо 3 пъти повечето печеливши удари по време на мача. Друг показател където японката видимо имаше предимство спрямо своята противничка беше по отношение на сервиса - 8:1 аса и 0:3 двойни грешки. Така тя си осигури и класиране за следващия кръг.

Първият сет беше изключително интересен. Там всичко започна добре и двете, като мача предвещаваше оспорвана битка. До 3:2 за Осака нямаше и нито един пробив, но към деветия гейм, брейковете бяха цели четири, а двете изпитваха неимоверни трудности да стигат до важните точки в своите сервис геймове. При 5:4, все пак Наоми реализира решаващ пробив и въпреки че Елина се завърна от 0:40, това не и бе достатъчно и при четвъртата възможност за японката, тя затвори сета и така поведе  с 1:0. Добрата й игра се пренесе и във втората част, а там Осака бе безкомпромисна на свой серивис, не давайки никави шансове на Свитолина да се върне в мача, а едва след като си осигури аванс от 5:0, сдаде първи гейм на Елина, но веднага след това  затвори мача със сервис гейм на 30 и така си осигури място в финалната четворка на турнира.

Осака мина чисто през Свитолина и си осигури място в 1/2 финалите на тазгодишния Australian Open В