Покривът не е спасение при толкова много дъжд
Като заваля дъжд, та цяла неделя. Само че не точно като в разказа на Елин Пелин. Домакините в Париж все още се надяват, че "Ролан Гарос" ще завърши по план и ще избегнат трагичния изход. Продължават да бъдат оптимисти, че времето ще се смили над тях. Но изгледи за това няма.
Французите казват, че времето, което се случи тази година, е плод на случайност, че буря като тази в събота се случва рядко, а ден като този в понеделник, когато не спря да вали 24 часа, бил изключение. Истината е, че с всеки подобен ден домакините на "Ролан Гарос" получават все по-ясен знак, че покривът е задължителен.
Но бюрокрацията във Франция е нещо, с което трудно можеш да се справиш. Проектът за покрив на "Ролан Гарос" беше стартиран още преди 6 години. През това време обаче трябваше да бъдат преодолени куп бюрократични спънки. И когато кметът на Париж най-после даде разрешение строежът да започне, се намеси съдът във френската столица и през декември миналата година строежът спря. Сега на мястото на изкопа за новия ултрамодерен корт стоят самотни два крана, за да напомнят, че когато бюрокрацията вземе нещата под контрол, и най-добрите идеи няма как да бъдат осъществени.
Много хора наричат "Ролан Гарос 2016" турнира на гафовете. Всъщност някои от нещата, които се случиха, наистина не можеше да бъдат предсказани. Като токовия удар, заради който за първи път в историята на турнирите от Големия шлем се играеше, без никой по света да види какво става по кортовете. Само че директорът на "Ролан Гарос" Ги Форже беше принуден да вземе това безпрецедентно решение от страх турнирът съвсем да изостане с графика. Всичко, което се случва в първата му година на поста, е истински кошмар. Той използва много добре политически нещата и постави ребром въпроса на пресконференция в понеделник, извивайки ръцете на всички политици: "Или ще се постави покрив на "Ролан Гарос", или всички ще продължат да ни се смеят".
Липсата на покрив и невъзможността да се провеждат мачове не е единствената негативна страна откъм организация. Никой не е помислил какво става с публиката, когато завали. Единственото покрито място, където тя може да се скрие, е под западната трибуна на корт "Филип Шатрие". Там хората се натъпкват като стадо овце. Тежко и горко на тези, които не са в стадото. Те ще бъдат мокри, но никой не го интересува.
Истината е, че покривът няма да спаси турнира, когато започне да вали толкова усилено още от осминафиналите. На един корт в рамките на един ден може да се изиграят 4-5 срещи, а сега закъсняват повече мачове. Факт е, че домакините се бавят със строежа вече 6-7 години, но е вярно и друго - единственият турнир от Големия шлем, който може да оцелее при такъв дъжд от толкова ранна фаза, е Australian Open.
Йордан Божинов, Евроспорт за "7 дни спорт"
Виж още:
▶ "Не може да плащаш толкова, а Швьонтек да печели за час": Моресмо за липсата на женски вечерни…
▶ Синер: Искам да покажа какво научих от загубата си; Алкарас ме прави по-добър играч
▶ Родик за грешката на Лихтенщайн: Тези хора не са пипали ракета; време е машините да ги сменят
▶ Фереро: Алкарас е далеч от пълния си потенциал; тепърва ще се подобрява в много аспекти