Руските хакери или „всички сме грешни“
Още не сме осмислили на спокойствие логиката и ползите от забраната за редица руски спортисти да участват на Олимпийските игри поради употреба на допинг, ето че дойде и отговорът на засегнатата страна. Според публикации в електронните медии руски хакери проникнали в базата данни на WADA (Световната анти-допингова агенция – САА), откъдето извадили на бял свят данни за редица водещи американски атлети, ползвали абсолютно законно забранени стимуланти.
Ще споменем само имената на Серина Уилямс – №1 в професионалния тенис, както и на американската гимнастичка Симон Байлс, спечелила 4 златни медала в Рио. Касае се за процедура, при която съответният атлет иска официално разрешение да ползва забранен стимулант, позовавайки се на свои доказани здравословни проблеми.
Идеята е „болният атлет“ да може да се лекува, използвайки медицинските свойства на веществото, като в тези случаи се преценява, че това няма да му донесе нечестно предимство. В САА такава процедура съществува, като, разбира се , резултатите от нея не добиват никаква публичност. Естествено, всеки човек с нормална мнителност незабавно си задава въпроса – как пък точно шампионите боледуват и им се налага да приемат забранени вещества? Оттук въпросите следват като лавина, допускам, че по подобен начин ще последват и отговорите, обясненията и опроверженията.
Как ще се развие тази нова фаза от световния допинг скандал, не се наемам да прогнозирам. Внушенията, които се налагат обаче, са кристално ясни – „всички са грешни, всички ползват стимуланти!“ Нека все пак уточним едно. Очевидно и за лаиците е, че съвременните спортни постижения не могат да се реализират без помощта на съвременната медицина.
За тези, които не знаят – списъкът със забранени субстанции не е константа! Той се осъвременява от САА всяка година. Това е така, тъй като забраната важи за точно определен препарат с точно определени в него съставки и пропорции. В момента, в който някоя от съставките промени пропорциите или се замени с друга, се касае до нов медикамент, необхванат от забранения списък.
По този начин т.нар. „богатите държави“, които разполагат с отлично развита медицина, успяват винаги да изпреварват списъка на САА, като създават стимуланти, с които хем се повишава спортния резултат, хем ползването им не е забранено. След време САА вкарва и новия стимулант в забранения списък, но медицината вече отива напред и създава нови – и така до безкрай.
За страните, в които липсват модерни лаборатории, остава да ползват по-старите версии на допинга, затова и по-често биват уличавани (през цялото време говорим общо, изключения има във всички посоки). И ако се окаже, че изнесеното от руските хакери е вярно, то борбата с допинга започва да изглежда още по-фалшиво и лицемерно. Защото не може олимпийски и световни шампиони да са толкова болнави, че да им се налага да ползват законно стероиди. Явно в тази посока има нещо сбъркано. Или пък всичко си е наред, а борбата с допинга е част от шоуто.
Цветан Атанасов
Виж още:
▶ Сестрите Уилямс получили право да използват забранени стимуланти
▶ Винъс разочарована след скандала, твърди че държи на чистия спорт
Виж още:
▶ Край на сагата: WADA се произнесе и оправда Синер по всички обвинения за допинг срещу него
▶ "Играя, защото съм чист пред себе си": Синер с първа медийна изява след допинг скандала
▶ Допинг скандал на най-високо ниво: Синер е дал 2 положителни проби за забранено вещество
▶ "Не трябва да се дава уайлдкард на завръщащи се от допинг наказание" - Вожняцки с препратка…