Сбогуването се отлага: Малкият голям Шварцман повали финалиста от Рим и удължи кариерата си!
"Очаквах, че днес ще е ден за сълзи, а не за победи" - това сподели Диего Шварцман, който се превърна в абсолютния тенис герой на вечерта в Буенос Айрес. 32-годишният местен любимец не беше играл на ниво ATP от 6 месеца и всички се бяха подготвили да станат свидетели на неговото отттегляне от спорта, но "Ел Пеке" показа, че все още може да играе първокласен тенис и постигна изненадващ триумф над седмия поставен Николас Джари - 7:6(10) 4:6 6:3 за 2 часа и 56 минути игрово време.
Бившият представител на топ 10 спаси три сетбола в откриващата част, която продължи над 80 минути, а в решителния сет показа как може да има малко тяло, но в него бие едно огромно сърце и така съумя да надвие финалиста от Мастърса в Рим. По този начин 170-сантиметровият играч си подари поне още един мач пред родна публика, в който ще премери сили с 1/4-финалиста от Ротердам - Педро Мартинес (световен номер 41).
Шварцман трябваше да спасява три брейкбола още в първия гейм, като в крайна сметка съумя да спаси подаването си и веднага след това проби за аванс от 2:1. Джари обаче се възползва от плитките начални удари на своя съперник, за да осъществи моментален рибрейк. Това далеч не обезкуражи местния любимец, който играеше напълно равностойно с големия фаворит и в крайна сметка достигна до тайбрек, където се върна от 1:4 и отрази общо 3 сетбола, за да се поздрави с успеха в първия сет.
Ветеранът продължаваше да играе също толкова вдъхновено и имаше всички шансове да приключи мача в последователни части, само че пропусна 4 брейкбола при 2:1 и по-високоранкираният тенисист постепенно обърна нещата в своя полза. Джари дочака шанса си при 4:4, реализирайки решителен пробив и изравни общия резултат в двубоя, а аржентинецът изглеждаше на ръба на своите сили.
Бившият 1/2-финалист от Ролан Гарос видимо отстъпваше физически, но публиката го понесе на своите криле и той оцеля в първите си два сервис гейма, след което проби за 4:2 и така можеше още веднъж да усети емоцията от това да напусне корта като победител!
🤯Pequeeeeeee que acabas de hacer @dieschwartzman acaba de vencer a Nicolás Jarry 🇨🇱 por 7-6 (10) 4-6 6-3 para pasar a R2 del IEB+ Argentina Open 2025 🏆 pic.twitter.com/2QFVuPWvy5
— IEB+ Argentina Open (@ArgentinaOpen) February 12, 2025
Виж още:
▶ Мъри: Щях да предпочета Федерер, ако имах избор кого да тренирам; с него и трудното е лесно
▶ С двама треньори и новия член на екип: Григор вече е в Доха и е готов за дебют в турнира!
▶ Болката от АО е в миналото: Зверев се завърна с категоричен триумф над Мастърс финалист!
▶ 18-годишен тенис диамант: Фонсека профуча през 1/4-финалист от РГ на старта в Буенос Айрес!