Сериозни реформи подготвят от АТР - сетовете може да се играят до 4 гейма
Същинска революция в тениса ще настъпи, ако бъдат приети предложенията за съвсем нов правилник на британската джентълменска игра. Очаква се професионалната асоциация при мъжете (АТР) съвсем скоро да се произнесе по темата, като очакванията са почти всички евентуални нововъведения да бъдат тествани още преди края на 2017 г., макар и в незначителни турнири, пише "Сега".
Едно от основните предложения е всеки сет да се играе до 4, а не до 6 гейма, както е в момента. Освен това се обсъжда вкарването на "внезапна смърт" при равенство в гейм. Идеята е при 40:40 да не се играе до 2 точки разлика, а следващото разиграване да бъде решаващо за крайния изход. Посрещащият ще бъде компенсиран с правото да посочи от кое поле да сервира подаващият.
Очаква се бордът на ATP да гласува промените в близките дни, а те да бъдат изпробвани в новия турнир, наречен "Финалите на следващото поколение", чието първо издание ще бъде през ноември в Милано (Ит). Във въпросния турнир ще участват 8-те топтенисисти на възраст до 21 г., а в мачовете може би ще се изпробват нови правила.
Английският в. "Дейли Телеграф" твърди, че форматът на мачовете също ще се промени. Вместо в три сета до 6 гейма, както е сега, ще се играе в 5 сета до 4 гейма. Според АТР подобна промяна няма да намали драстично броя на изиграните геймове, но ще увеличи този на ключовите геймове в мача.
Обсъжда се и промяна в още едно правило - отмяната на сервиса, ако топката е закачила мрежата. В момента съдиите карат тенисистите да изпълняват повторно сервис при докосване на мрежата, дори и началният удар да е добър. В бъдеще той може да се се признава, подобно на волейбола.
Дискусии има и за вкарването на часовник, видим за зрителите и за съдията, който да ограничава загрявката на тенисисти преди мач до 10 мин. Очаква се този часовник да може да се използва и по време на срещите, за да следи дали играчите спазват правилото за максимум 25 секунди преди изпълнение на сервис (20 сек. в Големия шлем).
Повечето промени се правят с цел мачовете да не са толкова дълги, но спортът да остане интересен за зрителите и телевизионните компании.
Виж още:
▶ Как Дани Валверду възроди Григор Димитров
▶ "Ефектът Агаси" или как 30 е новото 20 в тениса
▶ Мисия топ 10: Григор Димитров и водещите претенденти (видео)
▶ Федерер и Надал правят едни от най-силните си стартове
▶ Сайтът на АТР: Григор Димитров е пред завръщане в топ 10