Швьонтек сътвори немислим обрат срещу един от големите си тенис кошмари и покори Сеул!

от в 12:22 на 21.09.2025
Елеонора Александрова

Ига Швьонтек е новата шампионка на WTA 500 турнира в Сеул! Полякинята влезе в ролята на абсолютната фаворитка в надпреварата и оправда очакванията с разгромни победи над Сорана Кърстя, Барбора Крейчикова и Мая Джойнт, за да стигне до дебютния си финал в Южна Корея (2 спечелени сета и общо 10 загубени гейма в 3-те мача).

Там обаче шампионката от Уимбълдън срещна сериозна съпротива, в лицето на втората поставена Екатерина Александрова, която се е доказала като един от големите тенис кошмари на полякинята с двете си победи над нея

6-кратната "мейджър" шампионка имаше сериозни трудности на собствено подаване и допусна цели 9 двойни грешки, но показа изключителна ментална устойчивост в най-ключовите моменти, за да се наложи с крайното 1:6 7:6(3) 7:5 за 2 часа и 46 минути игрово време, въпреки че изоставаше с брейк във финалния сет и беше само на 2 точки разстояние от загубата.

Това е 3-та титла за Швьонтек през настоящия сезон и 25-та такава в кариерата на полякинята на ниво WTA, а следващата седмица тя би могла да стопи изключително много изоставането си спрямо Арина Сабаленка, която е контузена, ако грабне и титлата в Пекин.

Началото беше кошмарно за голямата фаворитка, чийто сервис беше повече "ахилесова пета", отколкото основно оръжие. Рускинята пък изнесе 30-минутна наказателна акция и реализира 3 пробива, за да грабне откриващата част с огромна лекота.

Топ поставената започна много по-силно във втората част, където реализира първия си пробив от началото на мача за 1:0. Отговорът на Александрова обаче не закъсня и световната 11 отвърна със светкавичен рибрейк за 1:1.

Последваха минути на равностоен тенис, докато не се стигна до 6:5 в полза на аутсайдерката, когато Швьонтек изоставаше с 15:30 и беше на ръба от загубата, но се събра и съумя да изиграе феноменален тайбрек, за да вкара финала в решителен сет.

Загубената част изобщо не повлия негативно върху представянето на Александрова. Рускинята първа поведе с пробив и го затвърди за 3:1, само че полякинята продължи да се бори и изравни при 3:3.

Паритетът властваше до 12-ия гейм, когато Швьонтек показа завидно хладнокръвие, за да затвори мача с пробив в последния възможен момент и така и да продължава да мечтае за първото място в световната ранглиста!


Форум - Дискусия на живо

Оцени тази статия:
Швьонтек сътвори немислим обрат срещу един от големите си тенис кошмари и покори Сеул! Елеонора Александрова
Теми:  
wta | екатерина александрова | ига швьонтек | Обзори | сеул

Коментари





Следвайте ни в Facebook