След най-тежката си загуба: Швьонтек е на прага от вземане на дълга почивка от тениса
Ига Швьонтек стъпи на световния връх в началото на 2022-ра и допреди няколко месеца почти никой не можеше да оспори доминацията на полякинята, която печелеше голяма част от най-важните състезания от WTA Тура, триумфирайки в общо 22 състезания през този период, в който прекара 125 седмици на върха в женския тенис и грабна 5 трофея от Големия шлем.
Формата на Швьонтек обаче изцяло рухна, откакто тя вдигна 4-тата си титла на Ролан Гарос и настоящата номер две не е достигнала до нито един финал в последните си 17 турнирни участия. Надеждите на феновете на полякинята бяха, че нещата ще се отидат на мястото по време на клей сезона, където тя винаги е доминирала над съперничките си, но засега не се случва нищо подобно.
Бившата водачка в световната ранглиста регистрира своето шесто поредно поражение от Йелена Остапенко по време на надпреварата в Щутгарт, а онзи ден тя записа едно от най-тежките поражение в цялата си кариера, печелейки само два гейма в полуфиналния си сблъсък срещу Коко Гоф на WTA 1000 турнира в Мадрид, където Швьонтек беше в ролята на защитаваща шампионка.
Изглежда тези събития не са понесли добре на голямата шампионка, която се разплака още на корта в мача си с американката и наскоро призна, че минава през тежък ментален период.
Оказва се, че Ига е изгубила своя дядо точно преди началото на състезанието в испанската столица и очевидно всичко това е довело до решението от страна на полякинята да си вземе дълга пауза от състезанията, предават полските медии:
„Решението на екипа на Швьонтек ще зависи от резултатите ѝ в Рим и Париж. В случай на ранни загуби, Ига може да се откаже от сезона на трева. Също така тя няма много точки за защита на тази настилка, така че това ще е отлична възможност да използва това време за по-дълга почивка и да се завърне на твърдите кортове в Северна Америка с нови сили и свежо съзнание".
😮 A recent report has indicated that Iga Swiatek may skip the grass-court season #WTA #Tennis https://t.co/6wH6571Db2
— Tennis365 (@tennis365com) May 2, 2025
Виж още:
▶ №1 с причина: Сабаленка мина през героинята на седмицата и оформи хеттрика си в Мадрид!
▶ След отказа на Джокович: Още двама бивши членове на топ 10 се оттеглиха от турнира в Рим
▶ Музети след отпадането: Дрейпър е най-добрият в света; не съм виждал такова ниво от друг
▶ Любовта е във въздуха: Григор на романтична разходка с новата си приятелка в Мадрид (снимки)