Турнирът в Пуна - анализ и жребий
Обща информация и история на турнира
Последният АТР турнир, който предстои тази седмица, който ще разгледаме, е надпреварата от сериите АТР 250 в Пуна, Индия. Градът се намира в югозапания щат Махаращра - трети най-голям по площ в държавата, както и втори по население. Индийският турнир съществува от 1996-та година насам, като в първата си година се намира в Ню Делхи, от 1997-ма до 2017-та - в Ченай, а от миналата година до тазгодишното издание включително домакин на събитието е именно Пуна. Това е единствената надпревара от веригата на АТР в Индия през сезона. Турнирът, макар и не толкова популярен, колкото Бризбейн и Доха, също се радва на множество успели състезатели. Още в първото издание през 1996-та победител става Томас Енквист, а следващата година шампион е бившият треньор на Григор Димитров - Микаел Тилстрьом. Други популярни имена, печелили турнира, са Патрик Рафтър, Карлос Моя, Иван Любичич и Михаил Южни. Много и от звездите на сегашния тенис свят са триумфирали в Индия, сред които са Марин Чилич, Милош Раонич, Янко Типсаревич, Роберто Баутиста Агут, миналогодишният шампион Жил Симон, както и швейцарецът Стан Вавринка. Именно Стан е рекордьорът в Индия, като в рамките на седем години има пет достигнати финала, четири от които са завършили с успех за майстора на бекхенда с една ръка. Само Карлос Моя и Марин Чилич са играчите, освен Вавринка, които са печелили две титли в азиатската държава. Домакините Леандер Паеш и Махеш Бупати също имат небезизвестен успех на своя територия, като са спечелили пет пъти надпреварата като двойка, докато Леандер Паеш завоюва даже и шеста титла в партньорство с Типсаревич.
След като разгледахме предишните турнири в Индия, нека се концентрираме и върху предстоящото издание на надпреварата в щата Махаращра
Прожектирани четвъртфинали:
Кевин Андерсън (1) - Хауме Мунар (7)
Жил Симон (3) - Беноа Пер (5)
Роберто Карбайес Баена (6) - Малек Джазири (4)
Пабло Андухар (8) - Хьон Чунг (2)
Само преди няколко дена хърватинът Марин Чилич се отказа от участие в азиатския град. За щастие на феновете и организаторите обаче, представител на Топ 10 все пак ще има в лицето на Кевин Андерсън. Двуметровият южноафриканец никога не е печелил надпреварата в Пуна, но беше на мач от това постижение през 2017-та, когато отстъпи на упорития френски ветеран - Жил Симон. Кевин показва завидно иразстване през последните две години, като успява да излезе от амплоато си на ,,сървбот" и започва да гради репутация на стабилен бейслайнър, както и на успешен играч на мрежата. Други отличителни качества на 203-сантиметровия гигант са невероятната воля за победа и непримиримият дух, с който той разполага. Това се забеляза на Уимбълдън, когато обърна Федерер след отразен мачбол именно на любимата настилка на Маестрото, а след това на полуфиналите измъкна втория най-дълъг мач в Оупън Ерата срещу друг гигант - Джон Иснър, завършил с 26:24 гейма в петия сет за Андерсън. Играещият бекхенд с две ръце показва и че е тренирал усърдно между сезоните, като се представи на изключително високо ниво на демонстративния турнир в Абу Даби. Шестият в света победи изгряващата звезда Хьон Чунг, а след това отстрани и Рафаел Надал след обрат. На финала в ОАЕ Кевин даже водеше със сет на световния номер едно - Новак Джокович, преди да загуби два завързани сета, след които зае второто място в надпреварата. Кевин постепенно става все по-стабилен и изненадващите загуби стават все по-голяма рядкост. Жребият му в Пуна изглежда не лош, като южноафриканецът ще срещне сърбинът Ласло Джере или представителят на домакините, играещ с уайлдкард, Арджун Каде. На четвъртфинал може да срещне седмият поставен младок Хауме Мунар, а на полуфинал най-вероятно ще играе срещу французите Беноа Пер или миналогодишния си съперник на финала - Симон. Стигне ли до финал, Кевин вероятно ще играе срещу Малек Джазири или Хьон Чунг.
Кореецът Хьон Чунг е вторият най-високо ранкиран състезател в схемата на Пуна 2019 и 25-ти в АТР. Неговият жребий е значително по-труден от гореспоменатия първи поставен, като вероятно още в началото ще трябва да се сблъска с ексцентричния латвиец Ернестс Гулбис. Стигне ли до четвъртфиналите, Хьон ще трябва да се изправи срещу канадската надежда Феликс Оже-Алиасим, гигантът Иво Карлович, руснакът Евгени Донской или осмия поставен Пабло Андухар, като всеки от тези потенциални мачове би се оказал труден за пъргавия азиатец. Изплува ли на полуфиналите, задачата на Чунг би изглеждала значително по-лесна срещу Джазири или Карбайес Баена, а стигне ли на финал, и то срещу Андерсън, кореецът ще трябва да се опита да опровергава коефициентите на букмейкърите.
Миналогодишният шампион Жил Симон е трети поставен в тазгодишната надпревара, като го очаква на пръв поглед лесен откриващ мач срещу беларусинът Иля Ивашка или изгряващата полска звезда Хубарт Хуркач. Жил вероятно ще трябва да се изправи срещу сънародника си Пер на четвъртфиалите, а на полуфиналите може да срещне първия в схемата. Премине ли през тези две изпитания, Симон ще изглежда достатъчно уверен на финала за осъществяване на дубъл в индийския град.
Няколко от по-интересните имена в схемата
Ще бъде интересно да проследим представянето на седмия поставен Хауме Мунар, който в юношеските си години се е подготвял в академията на сънародника си Рафаел Надал. Мунар участва на младежките финали на АТР през 2018-та, като стана втори в своята група, а на полуфинал загуби в пет сета от Алекс Де Минор. Дали Мунар ще започне новата година ударно в Пуна, предстои да разберем.
Канадският квалификант Феликс Оже-Алиасим е друг представител на талатливото младо поколение. Много специалисти определят Феликс като дори по-добър от сънародника си Денис Шаповалов, макар и резултатите засега да са в полза на левичаря. Очаква ни интересен първи мач на Оже-Алиасим, който ще се изпревари срещу хърватина Карлович.
Именно Иво Карлович е следващото любопитно име, което ще разгледаме. Хърватинът, навършващ 40 години през 2019-та, има цели 21 години разлика във възрастта с канадския си съперник, което е почти нечувано в средите на професионалния тур. Карлович изпрати не особено успешна 2018-та, но бомбардирът винаги трябва да бъде считан за опасен, а неопитният му съперник може и да падне в капаните на Доктор Иво.
Последното име, което ще проучим, е Ернестс Гулбис. Талантливият латвиец проби в Топ 10 през 2014-та, но оттогава заради проблеми с контузии и липса на желание за игра Ернестс се свлече чак до 589-то място. Все пак през втората половина на 2018-та Ернестс показа видимо подобрение в играта си, като достигна до 1/8-финалите на Уимбълдън и финал на турнира в Стокхолм. Заради тези си резултати Гулбис се върна в Топ 100 и сега латвиецът се намира на 95-то място в ранглистата. Разиграе ли се Гулбис, всички можем да очакваме магически тенис от неговата ракета, като непринуденият жребий може и да помогне на кампанията на латвиеца за завръщането му до световните върхове.
Турнирът в Пуна започва утре и определено не е за изпускане!