Участието на Григор Димитров на клей ще даде отговор на важни въпроси
За първата ни ракета Григор Димитров предстои важен период от сезона. Българинът не се представя убедително през тази година, а скоро ще стартира участието си на клей, което определено не е любимата му настилка.
Григор никога не е бил особено категоричен в представянето си на клей. Той рядко постига повече от няколко победи на червено. Ако разгледаме разултатите на хасковлията на тази настилка през миналия сезон, става ясно защо прогнозите са песимистични. През миналата година Димитров записа едва 4 победи в общо 9 мача на турнири с този тип настилка.
Той участва в общо 5 турнира на клей, като в три от тях – Маракеш, Монте Карло и Рим, загуби още в първите си срещи. В другите два – в Мадрид и на „Ролан Гарос“, българинът достигна до третия кръг.
Тази тенденция не е случайна и е показателна за проблемите, които Гришо изпитва на тази настилка. Положителната страна е, че слабото представяне на червени кортове през миналия сезон, означава по-малко точки за защитаване през този. Сметките показват, че общо на червено Григор ще има да брани точно 200 точки.
Неприятен момент за Димитров е напрежението, което е породено от близката дистанция с преследвачите му в световната ранглиста. Хуан Мартин дел Потро е само на 165 точки зад българина и също няма да защитава голям брой точки на червено – 310. Кулата от Тиндил обаче си взе почивка и се очаква да се завърне чак в края на месеца на турнира в Ещорил, а след това да вземе участие на състезанията в Мадрид, Рим и „Ролан Гарос“.
За да обърне негативната тенденция в представянето си, Димитров трябва да промени някои неща. На първо място той трябва да се успокои и да си върне увереността. Факт е, че българинът е един от най-разноообразните и комплексни тенисисти, но е далеч от най-ефективните.
Като се започне от сервиса, който е изключително важно оръжие в тениса (както отлично демонстрира Джон Иснър в Маями), което българинът не използва оптимално. Един по-смел и агресивен подход от Григор и по-честото използване на силен, плосък сервис, може да му осигури сериозно предимство в разиграванията. Разбира се, в комбинация със сечени и кик сервиси, които да носят нужното разнообразие и изненада за съперниковите играчи.
Като ахилесова пета през този сезон за Григор се очертаха ретурите му. Особено когато съперникът му има голям процент вкаран първи сервис, Григор изпитва огромни затруднения.
За да успее да промени това, българинът трябва добре да проучва съперниците си и начинът, по който те подхождат на сервис, или поне да бъде достатъчно концентриран и да се нагажда към подаванията в хода на мача.
Треньорът на Гришо Дани Валверду със сигурност е наясно с тези неща. Под негово ръководство българинът записа някои страхотни мачове през миналия сезон. Най-важният въпрос на който трябва да дадат отговор двамата обаче е, дали екипната им работа може да доведе до по-сериозен прогрес. Оценката на добрата работа са постигнатите резултати и израстването в слабите елементи.
Вероятно си спомняте, как настоящият лидер в световната ранглиста Рафаел Надал откровено избягваше своя бекхенд в началото на кариерата си. Постепенно обаче той преодоля този проблем и успя да се развие неимоверно в това отношение. Фундаменталният въпрос остава дали Григор е готов да направи следващата крачка и да започне да побеждава и на по-слабите си настилки и срещу топ съперници.
Защото Григор вече не не може да бъде слаган в графата "млад талант", като Зверев и Чорич да речем, макар да има много години тенис пред себе си. Димитров вече е на зряла за тениса възраст и от него се изисква постоянство, а не повтарянето на едни и същи грешки.