US Open е идеалното място за лов на риба в мътни води

от в 12:54 на 31.08.2017
Георги Христов

Хористите в тениса пропищяха, когато Григор Димитров спечели "Мастърс"-а в Синсинати. Поводът за олелията беше, че това не било никакъв "Мастърс", след като на него играха само трима от първите десет в световната ранглиста. Интересно каква ще е визията им за започналия вече US Open, когато половината от топ 10 въобще не се появиха за участие. А тези, които все пак се явиха, започват битката с огромни въпросителни.

Всъщност единствените, които не са били измъчвани от някаква контузия през последните 12 месеца, са Зверев и Григор Димитров. Единственото, което трябва да смущава феновете на германеца, е, че в рамките на тази година той има всичко на всичко един-единствен случай, в който е направил два последователни добри турнира. Всеки път след титла от сериите "Мастърс" идва някакъв голям провал. Думата "постоянство" е нещо, което евентуално може да препъне Зверев по пътя към нещо голямо тази година на US Open. Зверев, между другото, е още един пример за тенисист, който започва да плаща данък на голямото натоварване. Миналата година Доминик Тийм по това време на сезона, след като почти не си даваше почивка през 2016 г., се оплака от болки в рамото и точно те повлияха на представянето му в остатъка от сезона.

Една малка ретроспекция показва, че Григор Димитров е единственият тенисист от сегашните топ 10, на когото през последните години не му се е налагало да стои извън корта заради контузия. Може и резултатите му да не са блестящи, но той е постоянен във физическата си форма.

В началото на кариерата си Григор Димитров беше сочен от специалистите и най-вече от Матс Виландер като един от тенисистите, който не може да разпредели правилно силите си. Само че откакто дойде Роджър Рашид - тенис Рамбото, нещата при Григор се промениха драстично. За година и половина, през която работеше с Рашид, физиката на Димитров се подобри значително и оттам-нататък и кондиционно нещата потеглиха в правилната посока

Но да се върнем към US Open и странният жребий, който беше изтеглен. Нямаше нито един кадър от церемонията по тегленето, от разпределението на играчите по потоци. А на зрителите просто им се изкарваше на екрана кой в коя част на схемата с кого ще играе. И така стана, че домакините ще получат своя дългоочакван сблъсък Федeрер-Надал на полуфинала. Стига двамата да си свършат работата преди това.

Надал е един от най-силно уязвимите водачи в световната ранглиста през последното десетилетие. Нищо чудно той да бъде свален от върха веднага след края на Откритото първенство на САЩ. Ако не стане тогава, в следващите седмици със сигурност ще се случи. Като цяло US Open през последните години му създава най-много проблеми измежду всички останали турнири от Големия шлем.

Ню Йорк не е щастливото му място за тенис и бих бил много изненадан, ако той стигне отвъд полуфинала. Да, потокът му не е никак сложен. Това са тенисисти, които не би трябвало да му създадат проблеми. Но е и въпрос на самочувствие, а такова липсва при него след ранните му отпадания от "Мастърс"-турнирите през август.

Лично за мен Роджър Федерер е голямата загадка на турнира. Рядко може да се чуе от устата му, че той не е фаворит в даден турнир и не бива да бъде слаган в сметките. Обикновено швейцарецът е изключително пестелив на важна информация в интервютата си. Това, изглежда, е доказателство, че самият той не вярва особено в себе си.

Битката на големите фаворити ще е любопитна, но интерес за мен представлява и разместването на пластовете в елитния тенис, което със сигурност ни очаква на този турнир. Промяната на статуквото е гарантирано най-малкото заради отсъствието на много от обичайните претенденти за титлата на турнир от подобен ранг. Със сигурност ще се появи някой, който да опита да лови риба в мътната вода. Въпросът е, че повечето от т.нар. втора линия на претендентите, начело с Тийм, попаднаха в тежък поток, който едва ли ще им даде възможност да блеснат.

Да обърнем поглед и към самия турнир. През миналата година домакините разрушиха втория най-голям корт "Луис Армстронг" с идеята да го построят наново. Но тъй като традицията на US Open е да има корт "Луис Армстронг", тази година те направиха едно временно съоръжение с капацитет от, забележете, 8500 места. Американците правят всичко в името на традицията.

Турнирът минава и под знака на 20-годишнината от вдигането на "Артър Аш Стейдиъм" - най-големият комплекс, който се използва само и единствено за тенис. Това е място, което стана свидетел на изключителни двубои през годините и се превърна в културен феномен заради нощните сесии.

Да играеш под светлината на прожекторите в Ню Йорк, се превърна в нещо като оценка за качествата ти. Тези, които са били във вечерна сесия на US Open, могат да се считат за тенисисти,
които са изпълнили всяка своя мечта

А за другите винаги ще стои целта да попаднат под светлината на прожекторите и така да станат част от хайлайфа на световния тенис.

Йордан Божинов, "Евроспорт" за 168 часа


Форум - Дискусия на живо

Оцени тази статия:
US Open е идеалното място за лов на риба в мътни води Георги Христов
Теми:  
us open | йордан божинов

Коментари





Следвайте ни в Facebook