Защо надпреварата в Хале е толкова важна за Федерер?

от в 13:22 на 25.06.2017
Димитър Беловски

Наистина малко тенисисти имат здрава връзка с някой от турнирите в календара, както Роджър Федерер има специално отношение към надпреварата в Хале. Швейцарецът днес излиза за рекордната 9-а титла. Доста хора биха били казали, че точно това изгради силната връзка с турнира за Федерер – победите, титлите и емоциите.

Роджър е само на 18 години, когато дебютира в надпреварата в Хале през 2000 г. Тогава турнирът е от ATP 250 категория. Тогава швейцарецът все още се опитваше да се адаптира към играта в големите турнири. При дебюта си Фед достига до четвъртфиналите, но отпада от далеч по–опитния Майкъл Ченг. През 2001 г. отново спира на четвъртфинал, а през 2002 вече прави стъпка напред и се класира за полуфиналите, изкачвайки се в световната ранглиста.

При четвъртия си опит Федерер печели титлата през 2003 година, когато на финала отстранява Николас Кийфер. Това дава тон на играта му и той печели първата си тила от Шлема на Уимбълдън няколко седмици по – късно. След това Роджър печели зашеметяващите 8 титли, като всяка година достига до финал с изключение на 2016-а.

Обаче точно това ли прави толкова специален турнира за Маестрото? Един от основните фактори е това че турнира му служи за идеална подготовка за Уимбълдън. Но това може да се каже също за турнира в Куинс, който се провежда в същото време. Всъщност, историята, която заобикаля турнира в Куинс го прави по – престижен от този в Хале. Тогава защо Хале е перфектната подготовка за Фед?

Може би, един от решаващите фактори за това е, че той е поискал специална покана за турнира в Куинс, но те са му отказали, когато ранкингът на швейцареца не е бил толкова висок. Отказът идва поради факта, че от турнира са имали по – интересни играчи, за да продадат билетите си. Ето защо от Хале му дават „уайлд кард“, а Федерер показва лоялността си към организаторите всяка година.

През 2010 г. Федерер подписва договор, че той ще играе всяка година на турнира в Хале до края на кариерата си. Това означава, че Фед никога няма да се появи в „Куинс Клъб“, ако не настъпи промяна в договора за по – нататък. Организаторите на турнира пък са също толкова лоялни, че именуват улица на швейцареца. „Щастлив съм, чувствам се малко все едно съм се оженил,“ пошегува се Федерер тогава. „Искам да изградя приятелска връзка и засега се справям доста добре с организаторите Ралф и Гехард Вебер“.

Именно на един от организаторите е кръстен турнирът в Хале – „Гери Вебер Оупън“.

Турнирът в Хале се покачва на категория ATP 500 през 2015 г. и може би това също играе важна роля в продължаващата афера на Федерер с турнира. „Роджър е най – впечатляващият играч в нашата история“, каза турнирният директор Ралф Вебер, който е запален по идеята Фед да продължи да бъде обвързан с турнира след края на кариерата му: „Вече съм говорил с Федерер. Той каза, че е отворен за нашите идеи.“ Турнирният директор, вижда 35 годишния швейцарец като посланик в бъдещето и каза: „Бихме искали да направим няколко мача с благотворителен характер с него.“

Докато Федерер все още играе феновете и организаторите няма да имат нужда да се притесняват дали Маестрото ще ги посети или не. „ФедЕспрес“ е тук, за да остане.

Гледайте финала тук след 14,00 часа!


Форум - Дискусия на живо

Оцени тази статия:
Защо надпреварата в Хале е толкова важна за Федерер? Димитър Беловски
Теми:  
роджър федерер | тенис турнир в хале

Коментари





Следвайте ни в Facebook