Елате и опитайте: Падел - спортът, който изпревари футбола в Южна Америка
Ако си чудите коя е най-бързоразвиващата се игра в света, може би ще се изненадате от отговора. Според "Би Би Си" за две от последните три години това е спортът падел, който е досущ като тениса. Играта бива пренесена чрез емигранти от Южна Америка и бързо набира популярност в Европа. Някои го определят като микс между тенис и скуош. Разликата е, че на практика може да се практикува почти навсякъде и без на човек да му се налага да бъде в оптимална физическа форма. Друго интересно различие при падела, че при него, е по-популярно да се играе по двойки.
Правилата в не малка степен се припокриват с тези в тениса и топката може да тупне само веднъж, а от двете страни игрището е оградено със стени. Основното различие идва от тактиката и избора на удари. Най-хубавото от всичко, е че той също може да се практикува целогодишно. В тази игра се включват от деца, през възрастни, а не на последно място и някои от големите звезди като Новак Джокович, Анди Мъри, Рафаел Надал. Изключение не прави и Григор Димитров. Легендата Анри Льоконт е в основата на бума на играта във Франция, а Хуан Карлос Фереро в Испания.
Паделът разчита на същата точкова система като и в тениса. Главната разлика е, че стените на корта могат да се използват по подобие на скуоша. Кортът е 10 метра широк и с обща дължина 20 метра. По средата е мрежата, която го разделя на две и е с височина от 88 см в центъра и 92 см в краищата. Стената или преградата зад гърба на състезателите трябва да бъде висока три метра. Полето за сервиране пък е разположено до три метра преди гърба на стената.
Най-големите турнири пък са равностойни на ниво АТР 500 от тениса. В Испания се провежда и най-големият турнир - World Padel Tour. На Иберийския полуостров 5,4 милиона души играят активно по данни от 2014-а година и към момента е третият най-харесван спорт. Не са малко и туристите, които пътуват дотам, за да могат да опитат това изживяване.
На най-високо ниво динамиката често надхвърля и тази в тениса. В падела професионалните състезатели при мъжете и жените също са групирани в две организации - AJPP при мъжете и AFEP при дамите. Те се развиват особено динамично и след откриването на първия падел корт в Аржентина през 2000-а година, спортът изцяло завладява страната и може да се мери дори с футбола. По последни статистики практикуващите го в страната надвишават тези при футбола.
Някои основни положения:
- Играчите поединично използват корт, който е с големина 6 метра на широчина и 20 на дължина и 10х20 при двойките;
- И първи, и втори сервис се изпълнява отдолу;
- Точковата система е досущ като в тениса;
- Топките са почти еднакви като тези за тенис. При липса на оригинални могат да се използват и такива за тенис;
- Стените са част от играта.
Какво да очакваме в България?
Към този момент паделът се развива лавинообразно по цял свят и разбира се, в Европа. Единствено изключение правят България и Сърбия. От Българската федерация по тенис предприемат първите стъпки за неговото популяризиране и от миналото лято вече работи комисия по падел към БФТ. В София от април ще заработи падел корт в Националния тенис център и тогава ще се включат и световни звезди за представянето му. Очаква се след това подобни арени за тази дисциплина да бъдат изградени във Варна, Бургас и Пловдив. Очаква се скоро да бъде проведен треньорски курс с преподаватели от Южна Америка. В много градове пък ще бъдат разположени подвижни кортове за падел.
Всеки един ден по време на турнира Sofia Open може да поиграете падел пред зала "Арена Армеец" като в забавата ще се включат и някои от звездите в турнира!
Вижте в следващото видео илюстрирано как да играете падел: