Ново начало: Ето с кои състезания ще започнат кариерите на Иванов и Василев при мъжете
Иван Иванов и Александър Василев имаха невероятно успешен сезон при юношит през 2025-та, като в един момент заемаха първите две места в световната ранглиста. Иванов спечели титлите от Уимбълдън и US Open, а Василев игра полуфинал на "свещената трева" и оформи изцяло български сблъсък за трофея в Ню Йорк, превръщайки 6 септември освен в национален, то и в спортен празник за България.
Талантливите ни младежи загатнаха и за своите способности в мъжки тенис, след като 17-годишният Иванов вдигна титлата от фючърса в Сентендре, а Василев записа дебютната си победа в основната схема на Чаланджър и освен това беше с ключова роля за най-голямата победа в историята на България за Купа "Дейвис", надигравайки последователно Ото Виртанен и Емил Руусувуори.
Сега двамата тийнейджъри окончателно стартират своите кариери в професионалния тенис и вече е известно къде ще направят първите си стъпки за сезона при мъжете. Двамата Световният шампион при юношите ще започне 2026-та с 2 надпревари на твърди кортове в академията на Рафаел Надал, като първата датира от 5-ти до 11-ти януари, а втората - от 12-ти до 18-ти януари (основна схема - M15). Александър Василев пък ще играе на фючърса от категорията M15 в Осло - също на хард, но в зала.
Голямата цел за финалистите от US Open обаче остава мачът от плейофите срещу Белгия за Купа "Дейвис", който ще се състои през февруари в зала "Колодрума" в Пловдив, а впоследствие младите ни таланти ще могат да играят и на редица турнири от сериите "Чаланджър", което е право на всички завършили сезона в първата десетка на ранглистата при юношите.
Виж още:
▶ Българска гордост: 17-годишният Иванов се разправи с 6-кратен шампион при мъжете!
▶ Без шанс за основна схема: Организаторите в Рим отказаха покана на Григор Димитров
▶ Муратоглу: До вчера Григор побеждаваше Синер; завръщането му е само въпрос на време
▶ От сет и 4:0 Томова изпусна звездна победа срещу 3-кратна шампионка от Шлема в Щутгарт