от в 22:13 на 23.02.2020
Петър Колев

Представителят на домакините Райли Опелка спечели битката на гигантите срещу Милош Раонич на 1/2-финалите на турнира от категория ATP 250 в Делрей Бийч в три сета. Негов съперник във финала на надпреварата ще бъде японеца Йошихито Нишиока, който обърна представителя на Франция - Юго Умбер.

Мачът не започна добре за Опелка, който допусна да бъде пробит още в първия си сервис гейм. Той не успя да бъде конкурентен в подаванията на канадеца и по този нaчин бившия №3 спечели първия сет с 6:4.

Вторият сет премина без пробиви и логично се cтигна до тайбрек, в който американецът поведе с 5:1 точки, но беше догонен до 5:5. В крайна сметка той показа завидно хладнокръвие във важните точки и спаси мачпойнт, за да изравни сетовете след 8:6 точки в тайбрека.

Решаващата част беше изключително равностойна до 3:3 гейма, когато сервисът на Раонич сякаш се изпари. Той инкасира два пробива и не успя да се противопостави  на Опелка, с което световният №54 затвори мача за малко над два часа игра на корта - 4:6 7:6(8) 6:3.

Опонентът му във финала - Йошихито Нишиока, изигра катастрофален първи сет, в който допусна да бъде пробит на два пъти, губейки първите пет гейма в срещата. Умбер cе възползвa и затвори частта с 6:1 за само 30 минути. Един пробив в последния гейм на втория сет беше достатъчен на японеца, за да изравни резултата в отделните части след 6:4.

През третия сет на корта имаше само един тенисист. Изключително агресивната игра на Нишиока не даде шанс на Умбер дори да се разпише в третия сет. Световният №63 реализира три пробива, за да осъществи обрат за час и 42 минути - 1:6 6:4 6:0.

Това е втори финал в кариерата и на двамата тенисисти, като Опелка спечели титлата на турнира в Ню Йорк през миналата година, а Нишиока завоюва трофея в Шънджън през 2018 г.

Опелка спечели битката на гигантите срещу Раонич и ще спори с Нишиока за титлата в Делрей Бийч Петър Колев