от в 21:39 на 05.06.2023

Ига Швьонтек е последната тенисистка при дамите, която подпечата класирането си за четвъртфиналната фаза на Ролан Гарос. Защитаващата шампионка прекара едва 29 минути на корта срещу ветеранката Леся Цуренко, преди украинката да вземе решението да преустанови участието преждевременно, с което световната номер едно се поздрави с успеха - 5:1 и отказване. По този начин топ поставената в схемата вече е сред най-добрите осем в състезанието и в следващия си сблъсък ще срещне Кори Гоф в повторение на финала им в Париж отпреди 12 месеца, когато Ига завоюва трофея.

Началото на двубоя беше в типичния стил на Швьонтек, която не даваше нищо даром на съперничката си и доминираше изцяло във всеки един аспект на играта, като спечели откриващите четири подавания за мача и по този начин увеличи серията си на общо 23 спечелени гейма в турнира. Впоследствие Цуренко намери сили да отговори с рибрейк и сложи край на поредицата на полякинята, като се разписа в резултата, ала мигновено световната номер едно откликна на предизвикателството с нов пробив, докато изпитващата физически дискомфорт украинка взе решението да се откаже с цел предотвратяване на усложнение на травмата си.

За под половин час време: Швьонтек отпусна само един гейм по пътя си към 1/4-финала в Париж Мартин Петков