Допинг скандалът на сезона: Шампионка от Уимбълдън беше извадена от тениса за 4 години
Маркета Вондроушова получи най-тежкото възможно наказание, а именно 4-годишно спиране на състезателните права. Преди 2 месеца стана ясно, че бившата №6 е пропуснала умишлено допинг тест и правилникът в подобни случаи предвижда най-тежката възможна мярка, ако състезателят няма изключително уважителна причина, поради която не е било възможно да даде проба в този момент.
Самата Вондроушова адресира още тогава ситуацията и обясни, че се е почувствала физически заплашена от служителя на Международната антидопингова агенция, който е позвънил на нейната врата в късен час и не се е представил, "както подобава". Освен това шампионката от Уимбълдън пре 2023-та разкрива как към онзи момент е достигнала до точката на абсолютен ментален срив, след като месеци наред е била подложена на психологически и физически стрес.
Така 3-кратната WTA шампионка ще може да се завърне обратно на корта чак на 21-ви юни през 2030-та, когато вече ще е на 30-годишна възраст. Припомняме ви, че Ига Швьонтек даде положителен допинг тест и получи наказание от само 1 месец, а Яник Синер се провали на цели 2 допинг теста и беше изваден от тениса за едва 3 месеца.
An independent tribunal has suspended Czech tennis player Markéta Vondroušová for four years under the Tennis Anti-Doping Programme.
— International Tennis Integrity Agency (@itia_tennis) June 22, 2026
The tribunal determined that the player provided "no compelling justification" for refusing a test in December 2025.
🔗 https://t.co/lVevnzW0Sh pic.twitter.com/Vk65FlQn9P
Виж още:
▶ "Ще го осъзнае и сам": Тони Надал обясни защо това ще е последният сезон на Джокович
▶ Григор: Нямам никакви очаквания за Уимбълдън; нека кажем нещата, каквито са наистина
▶ Гледайте на живо: Елизара Янева срещу Маяр Шариф в 1/2-финалите на WTA турнира в Бреша
▶ "Мам*а му": Муте беше наказан с най-високата възможна глоба за псувните в Куинс