от в 18:36 на 18.02.2023
Мирела Николова

Началото на сезон 2023 не бе задоволително за Ига Швьонтек, която напусна Откритото първенство на Австралия още в осминафиналите, но по всичко изглежда, че полякинята вече започва да навлиза във формата, в която бяхме свикнали да я виждаме през миналата година. През настоящата седмица в Доха, откъдето именно започна серията ѝ от 37 поредни победи през 2022-ра, световната №1 установи тотална доминация на корта и без да срещне каквито и да е затруднения, достигна до трофея за втора поредна година.

Във финалния сблъсък представителката на Полша наложи волята си над световната №4 Джесика Пегула, оформяйки крайното 6:3 6:0 след само 70 минути игра. Още по-впечатляващото е как Швьонтек загуби едва пет гейма общо по пътя към 12-ия си WTA трофей, като също така във всяка една от срещите си "връзваше геврек" на своята опонентка.

Откриващата част не бе изцяло лишена от интрига, имайки предвид как на два пъти полякинята излизаше напред с пробив, но във всеки от случаите биваше мигновено догонена от своята опонентка. В крайна сметка обаче шампионката от Ролан Гарос и US Open съумя да наложи волята си в края на сета посредством серия от дълбокопласирани ретури, благодарение на които нанесе пробив в осмия гейм и си подсигури водачеството в общия резултат.

Лидерката в световната ранглиста продължи да повишава нивото си на представяне във втората част, където още от самото начало пое контрола върху събитията на корта. Тя заемаше офанзивна позиция още с ретура си и безпроблемно осъществи три пробива в хода на сета, за да излезе напред с 5:0, а минути по-късно официализира крайната си победа.

Непобедима: Швьонтек обезличи световната №4 и триумфира в Доха с общо 5 загубени гейма! Мирела Николова